Окръг Мугла, в Югозападна Турция, която е домакин на милиони туристи в своите райони, известни с природните си красоти като Бодрум, Мармарис и Фетие, също се откроява с историческото си богатство.
Освен морето, пясъка и слънцето, туристите предпочитат региона да посетят древни градове, датиращи от хилядолетия, и музеи, където са изложени открити артефакти.
Музеите и руините в егейският окръг Мугла, са били домакини на 1 164 151 посетители миналата година.
Губернаторът на Мугла Идрис Акбъйък сподели за Анадолската агенция (AA), че окръга е започнал да се превръща във важен център по отношение на културния туризъм през последните години, както и за класическия туризъм.
Акбъйък припомни, че много древни градове в Мугла са във временния списък на ЮНЕСКО за световно наследство. „В Мугла, която практически е един голям музей на открито, 1,2 милиона души са посетили 5 музея и 86 антични градове, през 2023 г.“
Акбъйък посочи, че посетителите виждат повечето от артефактите, открити при разкопки на място, но не са малко и тези които са изложени в музеите в района.
„Музеят на подводната археология на Бодрум, разположен в крепостта Бодрум, построен от рицарите на Свети Йоан, беше най-посещаваният музей миналата година с 333 956 туристи.
„Музеят на замъка“ в Мармарис, който е възстановен от султан Сюлейман Великолепни по време на похода си към Родос се класира на второ място със 153 126 посетители. Сред античните градове на първото място са Скалните гробници Аминтас със 106 хил. посетители, а второто място беше заето от Каякьой във Фетие, известен също като „Призрачно изоставено гръцко село“ със 101 868 посетители.
Акбъйък подчерта, че разкопките продължават в 28 древни града в Мугла. Дирекцията за наблюдение и координация на инвестициите на губернатора на Мугла също подкрепя разкопките, извършени в 24 древни града.
Акбъйък отбеляза, че проучванията продължават върху историческите богатства, особено на находките, открити в и около гробницата на карийския крал Хекатомнос в Милас, замъка Бечин, Каякьой, Лагина, Стратоникея, Каунос, Евромос, Ираклия, Хиларима, Лабранда и Тлос.
Акбъйък сподели, че очаква броят на туристите, идващи в Мугла, да се увеличи с увеличаването на откритията при разкопките в древните градове. Той отбеляза, че също така и подводни разкопки се извършват на някои места в района, като повече от хиляда души работят при разкопките в античните обекти.