Летният сезон по Българското Черноморие официално е открит, но повечето хотели са застрашени да останат без персонал и да не отворят заради проблема с издаването на работни визи за служители от трети страни извън Европейския съюз. Това заяви за TravelNews Ивелин Кичуков, председател на Българската асоциация за туризъм (БАТ). Според него ситуацията вече е отчайваща. „Администрацията е абдикирала, а летният сезон вече започна. Представителите на туристическия бизнес, за да оцелеят, са подали документи за хиляди работници от трети страни, от които се нуждаят, но за съжаление те не могат да пристигат в България поради липсата на организация от администрацията за обработка на документите“, коментира Кичуков. Въпреки обещанията от страна на държавата активно да се ангажира в решаването на проблема с издаването на работните визи чрез разширяване на ресурсите в Министерството на външните работи и дипломатическите представителства, все още не са предприети никакви мерки.
БАТ е изпратила спешно писмо до премиера, президента, външно министерство и други институции с молба въпросът да бъде решен в най-кратки срокове. „Нашата държава не дава възможност на хората да дойдат и да работят тук заради българската администрация, която не е в състояние да организира процеса по издаването на визи. Ние, представителите на туристическия сектор в страната, се обръщаме специално към институциите за специално внимание на сериозноста на този проблем, с който се сблъскваме, свързан с невъзможността служители от трети страни да получат работни визи“, пише в писмото.
БАТ настоява спешно да бъдат опростени процедурите за издаване на работни визи за потенциални работници от трети страни, да се осигурят допълнителни работни места в българските посолства, както и да се предприемат други ефективни и положителни мерки, като командироване на служители от Министерство на външните работи, които биха подкрепили туристическия сектор в нашата страна, обяви Ивелин Кичуков.
Визовият център в Узбекистан почти от един месец не дава възможността за записване на дати за подаване на заявление за виза. Неговата електронна система на 10 дни дава опция само за период от няколко часа за записване на час за подаване на заявление за виза. Ако някой има късмет да уцели този времеви диапазон, то той би имал шанс получи дата след около 20 дни, в която тепърва да подаде документи за заявление за виза „Ц“. След подаването на заявлението, периодът за обработка на визи е още 30 дни. Това на практика означава, че служителите, които биха имали имат късмета да стигнат до етап „подаване на заявление за виза“, биха могли да пристигнат едва през втората половина на летния сезон, което е катастрофално, обясни Кичуков.
Процедурата за получаване на виза „Д“, която е за сезонна заетост до 9 месеца и единно разрешение за работа и пребиваване до 3 години, е три месеца. Тази процедура е не само за сезонните работници в туристическия бранш, но е и за тези, които работят в предприятията от другите сектори в икономиката. „Много от нашите колеги започнаха процедурата за получаване на разрешение за работа на чужденци от трети страни още през месец декември, като за период от повече от 6 месеца не им пристигат служителите на работа заради административните процедури и неразрешени проблеми на администрацията“, каза Ивелин Кичуков.
За пример, ако лице вече е преминало през тежката административна процедура в Дирекция „Миграция“ към МВР (която средно отнема около три месеца) и е получило разрешение, посолството на България в Ташкент ще му запише час за подаване на заявление за Виза „Д“ след приблизително 45 дни по-късно. Така средният период за получаване на виза „Д“ се получава да е поне 60 дни.
Положението е още по-тежко за работниците, желаещи да работят в България от Киргизстан, Непал, Индия и Бангладеш. Гражданите от Киргизстан пътуват стотици километри, за да подадат заявление за виза чак в посолството в Казахстан. Визовият център в Алмати, който е по-близо до границата на Киргизстан, е обявил, че няма свободни дати за подаване на заявления за виза „Ц“. Рядко се отпускат свободни часове само в Астана, която се намира на 12 часа път от Киргизстан. Там свободните дати са от 20 до 30 дни напред. Обработката на визи е повече от 30 дни. Трудността на ситуацията, ако в момента фирма е направила регистрация за сезонна заетост до 90 дни в Агенцията по заетостта за работници, евентуално тези работници биха пристигнали тепърва в края на месец юли. Това надхвърля и периодите за срока на работа в България, посочени в документите, подадени в Агенцията по заетостта, подчерта Кичуков.
В посолството в Индия записването на час за подаване на заявления за виза „Ц“ и виза „Д“ е изцяло закрита до месец декември с претекст, че са получили голям брой заявления за визи, които не могат да бъдат обработени поради липса на персонал. Само консулът и един единствен сътрудник обслужват страни с няколко милиардно население, което довежда до голямо забавяне и срокове от 3 до 6 месеца за издаване на виза.
В сектор „Туризъм“ се наблюдава дефицит на работна сила, който все повече оказва отрицателно въздействие върху подготовката и старта на туристическия сезон, а и не само за него. Бизнесът в България, особено в туристическия сектор, разчита основно на работници от трети страни. Липсата на квалифицирани кадри в туризма все повече застрашава устойчивостта на фирмите в този сектор и води не само до намаляване на обема на услугите, които могат да се предложат на туристите, но и до директни финансови загуби и фалити на предприятията, както и до негативен имидж на страната като туристическа дестинация.
В туристическия сектор липсата на работни места към настоящия момент е в размер на над 70 000 броя само в туристическия сектор (в сравнение с миналата година, когато беше около 50 000), от които приблизително 25 000 броя са в област Бургас и 20 000 броя в област Варна, показват данните на БАТ. Ако дадем пример със съседна Гърция – там свободните работни места са над 150 000 броя в туристическия сектор, но за разлика от нашите тежки процедури по издаване на работнически визи, техните са значително бързи и улеснени, което ги прави и предпочитана дестинация за работниците, коментира Ивелин Кичуков.
Мирослав Иванов