С между 10 и 45% ще намалее размерът на предоставяните обезпечения на българските IATA агенциислед 01.09. 2024 след промяна в локалните параметри за пазар България. Това съобщи по време на 23-та годишна среща на АБТТА Елена Иванова, Търговски директор на Юзит Калърс и член на АБТТА. Решението е било прието след обсъждане на APJC (Agency Programme Joint Council ) - местната структура, съставена от агенции - членове на АБТТА и авиокомпании, представени на българския пазар;
Промените обхващат локалните финансови критерии и срокове за разплащане на пазар България и са били гласувани единодушно и от PAConf IATA, с което са потвърдени и влизат в сила от 01.09.2024 год. Новоприетите промени са благоприятни за всички агенции в България и ще се отразят в 2 аспекта. Първата промяна касае намаляване на срока за плащане към IATAот 10 на 8 дни, а другата - намаляване на размера наобезпечението за всяка агенция в зависимост от нейната категория.
Още в края на 2023 г. IATA обяви глобалната си инициатива за намаляване на срока на отложено плащане,като постави срок до 1 януари 2026 всички страни да плащат в много по-кратки от настоящите срокове.
Промените ще са най-благоприятни за компаниите с добри финансови отчети (категория А) и напълно отговарящи на условията за членство в IATA. За тях намаляването на сумите за обезпечение биха достигнали до 45%. За всички останали агенции (категория В и С) и новосъздадени агенции, финансовата тежест ще бъде с до 10% по-малка, поясни Елена Иванова.
За да се възползват от тези облекчени условия, IATAагенциите ще трябва да поискат от IATA своевременно да бъде преизчислена сумата за обезпечение след 01.09.2024 год. , след което ще могат да пристъпят към корекция и банковата гаранция или депозит към IATA;
Това е безспорен успех, постигнат след множество активни и последователни действия на представители на IATA агенциите в България – членове на АБТТА, от който ще могат да се възползват всички лицензирани агенции и пример как чрез един местен съвет, какъвто е APJC може да се влияе на международните тенденции.