Анализи Новини

Как Олимпиадата в Париж се превърна в катастрофа за туризма

   
Как Олимпиадата в Париж се превърна в катастрофа за туризма

Историческият квартал Маре в Париж, който обикновено привлича огромен брой туристи с шикозните си бутици, музеи и ресторанти, днес изглежда съвсем празен, пише DW. Туризмът във френската столица бележи спад, тъй като посетителите избягват един от най-посещаваните градове в света по време на Олимпийските игри. "Втората половина на юли беше абсолютно катастрофална за кафенетата и баровете в Париж", заяви пред ДВ Реми Калмон, директор на "SNEG and Co", профсъюз, представляващ предприятията за храни и напитки във френската столица.

Според Калмон особено засегнати са ресторантите, разположени в зоните с повишена сигурност в близост до река Сена, които бяха почти блокирани в продължение на дни преди пищната церемония по откриването. Продажбите на ресторантьорите са спаднали с повече от 50%. Някои от тях се притесняват, че няма да могат да плащат наеми и заплати. "Това върна лошите спомени от ерата на Ковид", казва Калмон. Френското правителство обеща да се заеме с евентуални компенсации за бизнеса, но големият въпрос е дали туристите ще се върнат, когато ограниченията за сигурност около церемонията по откриването бъдат облекчени.

Провал в година, от която имаше високи очаквания

Данните до момента не са обнадеждаващи. Големите авиокомпании твърдят, че Олимпийските игри са намалили обичайния летен апетит за ваканционни пътувания до френската столица, което е довело до слаби резервации и празни места. На 1 юли авиокомпанията Air France-KLM съобщи, че трафикът до и от Париж изостава спрямо другите големи европейски градове. Много хора избягват Париж, за да си спестят излишния стрес - покрай задръстванията, възможните стачки и дори терористични атентати, казва за ДВ Гаел Боасклер от Агенцията за отдаване на обзаведени апартаменти под наем "PerfectlyParis".

Дори по-малките туристически предприятия изпитват затруднения. Например "Перфектната снимка на Париж" - компания, която предлага на туристите фотосесии в забележителностите на френската столица. Собственичката на компанията София Паган уверява, че продажбите ѝ са спаднали рязко - от средно 20 клиенти месечно, сега има едва трима. "Всички мислехме, че тази година ще е наистина добра за нас заради Олимпиадата. Оказа се съвсем различно", казва Паган.

Високите цени отблъскват туристите

Една от основните причини за този спад са високите цени на всичко - от нощувките до билетите за метрото. Много хотели вдигнаха цените, за да се възползват от очаквания ръст на туристите, а след пролетния сезон, когато резервациите бяха слаби, ги намалиха. Въпреки това средните цени са се повишили с близо 70% през юли тази година - от 202 евро миналата година до 342 евро по време на игрите, по данни на Съвета по туризъм на Париж. Много парижани също планираха да отдават жилищата си под наем на завишени цени и да печелят от очаквания скок на туристите. Но тази авантюра не се е оправдала.

Прогнозите се понижиха от 15 милиона туристи, които да посетят Олимпийските игри, на 11 милиона. "Повечето от тях ще дойдат в Париж само за една-две или максимум четири-пет нощувки. Освен това вероятно имат приятели, семейство или приятели на приятели в Париж", каза Гаел Боасклер. Преглед на някои от популярните сайтове за резервации показва, че хиляди апартаменти под наем все още стоят празни, тъй като цените са паднали, а офертите все още далеч надхвърлят търсенето.

Могат ли нещата да се променят?

Все пак някои се надяват, че нещата ще се нормализират и че спортните фенове и притежателите на билети за Олимпийските игри ще могат да компенсират част от недостига на туристи. "Оптимисти сме, че баровете и ресторантите могат да възстановят част от загубите си, ако броят на посетителите се увеличи през август", казва Реми Калмон.

Адресът на много от олимпийските и параолимпийските надпревари е в сърцето на Париж, като състезанията по плуване на открито, плажният волейбол, колоездачните състезания и маратонът. В резултат на това много пътища, мостове и метростанции са затворени. За фотографката София Паган най-голямото предизвикателство е да намери места за снимки на тримата си клиенти през август. Тя казва, че повечето от емблематичните места, които се търсят, като Айфеловата кула или катедралата "Нотр Дам", са поне частично покрити с олимпийски инсталации, лога и бариери за сигурност и сега са труднодостъпни. "Дори не съм сигурна къде да снимам клиентите си, които идват заради тези красиви гледки към Париж. Мисля, че може би ще трябва да потърся съвсем нови места", казва Паган.