Qatar Airways осъществи първия си полет с Boeing 777, оборудван с интернет от компанията на Илон Мъск Starlink, проправяйки пътя за нова ера на свързаност по време на полет в целия си флот до следващата година.
За да демонстрира това постижение, главният изпълнителен директор на Qatar Airways Бадр Ал Миир проведе видеоразговор с основателя на Starlink Мъск на височина от 10 000 метра по време на полет от Доха за Лондон.
“Буквално говорим през Starlink в момента, това е супер готино,” заяви Мъск от своя дом по време на видеоразговора, който беше записан и разпространен от катарската авиокомпания.
Предприетият от Qatar Airways ход за въвеждане на високоскоростен интерент в нейния флот е директно предизвикателство към конкурентите ѝ, които обикновено предлагат интернет с по-ниски скорости и не толкова добро качество.
Услугата често е платена или пък wi-fi достъпът е ограничен, в зависимост от статуса на пътниците.
“Услугата ще става по-добра. Изстреляхме нови сателити и продължаваме да подобряваме софтуера. Мисля, че с времето ще установите, че интернетът става по-добър и по-добър,” заяви Мъск преди Ал Миир да му направи видео обиколка на пилотската кабина.
“Мислете за това като за минимума. Нещата от тук единствено ще се подобряват,” заяви Мъск на председателя на туризма в Катар Саад бин Али Ал-Каржи, който седеше до Бадр Ал Миир по време на полета.
Катарският национален превозвач планира да предостави 12 самолета Boeing 777-300, оборудвани с услугата до края 2024 г., както и покритие за целия флот от Boeing 777 през 2025 г. Внедряването на услугата в самолетите Airbus A350 на компанията ще последва през лятото на 2025 г.
Първа подобна услуга за региона
Starlink, която действа като сателитно интернет съзвездие, предоставя високоскоростен интернет с ниска латентност посредством около 6 000 сателита, позволявайки на пътниците да стриймват видеа, да изпращат съобщения и да провеждат разговори по wi-fi на различни устройства.
От Qatar Airways, която провежда основни стратегически промени при новото си ръководство, допълниха, че услугата ще бъде безплатна и ще може да се ползва от изход до изход на летищата.
Авиокомпанията ще е първата в региона на Близкия изток и Северна Африка, която ще предоставя wi-fi от Starlink на своите пътници, се казва в нейно изявление.
Тя обаче не е единствена с такива цели – по-рано през месеца главният изпълнителен директор на Air New Zealand Грег Форан заяви пред CNBC, че надеждният и бърз интернет при превозвачите с пълен набор от услуги ще стане „повсеместен“- на фона на конкуренцията между тях за предоставяне на по-добри услуги на пътниците.
Самата Air New Zealand обяви в края на 2023 г., че два от самолетите ѝ, осъществяващи вътрешни полети, ще бъдат оборудвани с интернет от Satarlink до края на 2024 г.
Засилваща се конкуренция
От Qatar Airways посочиха пред CNBC през март, че компанията разработва концепция за първа класа и работи по поръчките на самолети от авиационните гиганти Boeing и Airbus, като част от плана си за стратегическите промени Qatar Airways 2.0.
Всичко това идва на фона на новите данни от IATA, които показват, че търсенето от страна на пътниците в световен мащаб продължава да скача през август, нараствайки с 8.6%, в сравнение със същия месец на 2023 г. Превозвачите от Близкия изток отчитат 4.9% ръст в търсенето на годишна база.