Анализи Новини

Бургаската туристическа камара: 550 000 туристи ни трябват за летния сезон

   
Бургаската туристическа камара: 550 000 туристи ни трябват за летния сезон

Размествания в основния микс от пазари, които формират близо 60 на сто от трафика към България през летния туристически сезон и спад в сектора с поне три на сто на годишна база. Това отчита Бургаската регионална туристическа камара (БРТК) в анализа си за летния сезон на тази година. Пристигналите пътници за периода януари-септември 2024 г. са 865 000 спрямо 891 000 през 2023 година. Това показва, че изоставането на сектора спрямо годината преди пандемията от Covid-19, когато туристическият бранш посрещна повече от 1,4 млн. туристи, се увеличава с нови 2 процентни пункта до 39 на сто.

Ако целта е резултат, близък до този преди 5 години, то е нужно да привлечем поне 550 000 туристи, което изглежда почти невъзможно на фона на липсващите полети от Русия, Беларус и Украйна.

През лятото на тази година са отчетени размествания при основните пазари, като Великобритания отбелязва ръст с 12 на сто спрямо 2023 година и измества Полша при, която се отчита спад от 15 на сто. Двата пазара остават близки по обем и заедно отговарят за 45 на сто от трафика на Летище - Бургас. БРТК отбелязва, че докато при полския пазар има леко отстъпление от 2022 и 2023 година, то при британския пазар се забелязва последователно увеличение през последните години. Положителното при пазар Великобритания е поредното планирано увеличение на капацитета на най-големия им туроператор за сезон 2025, както и дългият летателен период от началото на май до началото на октомври.

Следващите два основни пазари се запазват Чехия и Германия, но те се развиват по различен начин. При чешкия се наблюдава устойчиво надграждане през последните години, като през 2024 е постигнат ръст от 14 на сто спрямо 2023 година, което го позиционира стабилно на трето място с пазарен дял от 13 процентни пункта от общия трафик на бургаското летище. Изоставането от 2019 година към момента е в рамките на 12 на сто. Продължава притеснителното представяне на исторически един от най-важните пазари за нашият регион - германският пазар. Отбелязано е намаление от 13 на сто спрямо 2023 година, като изоставането от 2019-та е повече от 50 на сто. Израел, който е друг основен пазар за летище Бургас, запазва своя обем близък до този от 2022 и 2023 година. Регистриран е лек спад от 7 на сто спрямо 2023 година, като понижението към 2019 е 38 на сто.

За втора поредна година можем да отчетем като доста положително представянето на скандинавските пазари. Дания бележи ръст от 30 на сто на годишна база, докато Финландия за втора поредна година отчита скок, като повишението е от 52 процента спрямо 2023 година.

Повече нощувки с по-малко легла

Според данните на Националния статистически институт (НСИ) броят на местата за настаняване и съответно леглата в Бургаска област през юли и август 2024 година бележат лек спад съответно от 4 и 2 на сто спрямо 2023 година. Въпреки това обаче е отчетен ръст на реализираните нощувки от 2 процента, като цифрите се доближават до нивата от 2019 година и изоставането от преди пандемията е само 3 на сто. Средната заетост на местата за настаняване през 2024-та е била почти 60 на сто. Вследствие от пандемията и бавното възстановяване на организирания туризъм, е променено съотношението между чуждестранните и българските гости, отчита още БРТК. През 2024 година се запазва съотношението от 70 към 30 на сто. Регистриран е лек ръст на нощувките на чуждестранни гости от 4 на сто и лек спад на нощувките на български гости от 3 на сто спрямо 2023 година.

Общият брой на пренощувалите чуждестранни все пак бележи ръст от 6 процента на годишна база, а на българите - с около 2 на сто.

"Положителното в случая е запазването и увеличението на българските гости, което свидетелства за доверието в родния туристически продукт. Продължава негативната тенденция средният престой на гостите по местата за настаняване да намалява, като през 2024 той е по-къс и при чуждестранните, и при българските граждани. За 2024 той е 4,9 дни, като намалява от 5 дни за 2023 година и от 5,6 дни за 2019 година. В рамките на очакваното, средният престой на чуждите граждани е значително по-висок от този на българите, но и той намалява значително от 6,1 дни през 2019 година", посочиха от БРТК.

Предизвикателствата

Основен проблем пред туристическия бранш за поредна година се оказа набирането на квалифицирани кадри. Камарата отбелязва, че през този сезон неуредиците при наемането на работна ръка от трети страни, тромавата система и краткото времево действие на работните визи са създали допълнителна пречка за нормалната работа на хотелиерите. Като стандартен за последните години проблем се добавя и непоследователната и закъсняла маркетингова дейност от страна на държавата за промотиране на летния ни туризъм, считат експертите.

Други предизвикателства, които са повлияли негативно на нормалното протичане на сезона според БРТК, включват някои неуредици като лошо планирани във времето ремонти на пътища насред сезона, лошото състояние на пътя Бургас-Варна, липсата на достатъчно паркоместа по курортите, както и проблемите при обслужването на пограничните пунктове с република Турция и особено ГКПП Малко Търново - Дерекьой. "За поредна година сме свидетели на завишени разходи за труд, материали и услуги, което неминуемо намалява рентабилността в бранша. През този сезон високата цена на тока и закъснелите компенсации отново оказаха неблагоприятно влияние върху бизнеса. Видно от данните на НСИ има повишение при приходите, отчетени от местата за настаняване, но те едва ли могат компенсират завишените разходи. Въпреки увеличената себестойност на туристическия продукт и съответно по-високите цени на туристическите услуги, през това лято успяваме да задържим нашето ценово конкурентно предимство пред дестинации като Турция, Гърция, Испания", се посочва в анализа на Бургаската регионална туристическа камара.

Заключенията за сезон 2024 очертават някои положителни, но и някои негативни тенденции. За първи път от пандемията насам данните на Летище - Бургас показват спад на пристигналите пътници към предходна година, което за момента прекъсва възстановяването на въздушния трафик и обръща позитивната тенденция в негативна. Все пак, лекият спад от 3 на сто показва по-скоро задържане на нивата от 2023 година.

Положителното е, че според данните от НСИ за 2024, броят на реализираните нощувки бележи ръст от 2 на сто при по-малко кацнали пътници на Летище - Бургас и при по-малка леглова база, което е знак за запазване и надграждане на индивидуалния туризъм и на организирания туризъм с транспорт, различен от самолет. Именно тук основна роля играят българските и румънските туристи, които използват основно автомобили, за да стигнат до крайморските ни курорти.

"За поредна година се затвърждава важността на организирания чартърен туризъм за туристическия микс в региона и за заетостта в местата за настаняване през крилата на сезона (май и септември). Индивидуалният туризъм не може да запълни тази празнина поради доста фактори, но най-вече голямата леглова база по Черноморието и лимитираното и непостоянно търсене в този период. В тази връзка, трябва да се помисли до колко е възможно положителната практика за организиране на културни събития в Бургаски регион да бъде насочена все повече към крилата на сезона с цел да бъде оптимизирано търсенето и предлагането и да бъде постигната по-добре разпределена по месеци заетост на местата за настаняване", препоръчва БРТК.