Анализи

Дирхамът на ОАЕ и тайландският бат все по-често търсени от българите

   
Дирхамът на ОАЕ и тайландският бат все по-често търсени от българите

Tайландският бат все по-популярен сред българите, израелският шекел изпада от топ 40.

Това показват данните на Tavex за валутната търговия през 2024 г. Те представят и не толкова в какво спестяват българите, а къде пътуват, пазаруват и се забавляват най-често. Както и през миналата година, двете най-търсени валути остават американският долар и еврото, предава "Клуб Z"

Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим ефект върху търсенето на съответните валути. Те намират място в челната десетка заедно с британския паунд и швейцарския франк, като лирата държи бронза в класацията и през 2023 г. и през 2024 г.

Екзотичните валути също са в потребителската кошница на българските клиенти и показват засилващ се интерес към далечни дестинации. Туристическият поток към Обединените арабски емирства води до голямо търсене на дирхама, шопингът в Дубай го заковава на седма позиция в класацията пред японската йена и повечето останали европейски валути.

Подобен е ефектът за тайландския бат, който измества канадския долар заради същия висок туристически интерес към азиатската страна. Става ли дума за Азия, данните показват, че пътуването към Китай също се засилва. Юанът е 21-ви в класацията през 2023 г., а през сегашната година се изкачва на 13-то място.

Обратна е ситуацията с израелския шекел. Заради все по-горещите конфликти вътре и около Израел, от 16-тата най-търсена валута през 2023 г., той спада на 37-мо място през 2024 г. и напълно изпада от топ 40 в последното тримесечие. Когато видим данните за туризма в Израел за отиващата си година, със сигурност ясно ще проличи, че той е понесъл тежък удар през последните 12 месеца.

„Въпреки тенденцията за премахване на кешовите разплащания в скандинавските страни, българите все пак купуват техните валути, когато пътуват в посока север. Пример за това е интересът към датската крона, която заедно с българския лев е една от двете валути в механизма ЕРМ 2, известен като „чакалнята на еврото“. С тази разлика, че в Дания е проведен референдум, който запазва кроната и я оставя за повече от 20 години в ЕРМ 2.“, казва Макс Баклаян, изпълнителен директор на Tavex.