Оферти

Осмомартенско матине - В зеленото сърце на Турция

   
Осмомартенско матине - В зеленото сърце на Турция

Програма

Първи ден: Бургас – Бурса около 500 км.:

03.00ч. Отпътуване за Бурса преминаване през ГКПП „Малко Търново“. С кратки почивки по пътя пристигане в Бурса – Първа столица на Османската империя. Посещение на музей „Панорама 1326г.“ Панорамна обиколка на града с местен лицензиран екскурзовод. Посещение на хълма Топхане с часовниковата кула и гробниците на хановете Осман и Орхан. Посещение на Улу джамия, построена от Баязид I след победата му при Никопол 1396 година. Интериорът на сградата е в бароков стил, двете минарета са изградени от тухлени основи, облицовани с мрамор. Посещение на Козахан, чаршията за коприна. За обяд ще се отправим да опитаме популярно турскo ястие, „Ишкендер“. То представлява парченца мариновано телешко месо, които се готвят на грил. След това месото се сервира върху парче хляб (понякога под формата на питка), като над него се излива специален доматен сос и добавят различни подправки. Върху тази комбинация често се добавят идентични по форма и размер парченца печени домати, кисело мляко или йогурт и пушена червена чушка, за да се придаде още повече вкус и текстура на ястието. Често се поднася с гарнитура от печени зеленчуци или пържени картофи. Настаняване в хотел 4 *. Свободно време за разходка и шопинг в града или релакс в спа центъра на хотела. Вечеря. Нощувка.

Втори ден: Бурса – зеленото сърце на Турция:

Закуска в ресторанта на хотела.

Отпътуване за „Джумалъкъзък – Селото със седемстотин годишна история се намира в полите на планината Улудаг и представлява един от най-интересните екземпляри на османската гражданска архитектура и планировка. Селото се намира на десет километра от град БУРСА. Селото е едно от седемте села основани от огузкия род Йълдъзханоглу Къзък. Днес едно от тези седем села вече не съществува но са се съхранили останалите Фетхийекъзък, Хамамлъкъзък, Даллъкъзък и т.н. Но за разлика от  Джумалъкъзък, другите села са се променили с течение на времето. Джумалъкъзък обаче е оказало съпротива на въздействието на времето и е запазило стария си облик до наши дни. Именно затова селото се използва като снимачна площадка за исторически научно популярни или игрални филми. През последните години селото доби огромна популярност и в чужбина. В селото има общо 270 къщи, като 180 от тях се използват като жилища а останалата част се реставрират. Чешмите по улиците на селото продължават да текат и да разхлаждат жителите и туристите със студената си планинска вода.“ Връщане в Бурса.

Българската следа в Бурса – През 1378 г., когато султанът повторно признава българския цар за свой васал, Иван Шишман взема тежкото решение и изпраща сестра си Кера Тамара в харема на султан Мурад I. Тя става официално законна съпруга на турския султан, с което са осигурени още години на мир между двете държави. Кера Тамара, освен че е изключително красива, е добре образована и мъдра, владее няколко езика, свири на арфа и Мурад е силно респектиран от нея. За нея той казва: „Моята жена е единствена“, а останалите жени от харема са само за забавление. Благодарение на качествата си, Кера Тамара играе ролята на тих дипломат и успява да влияе на външната политика на империята. Нейната съдба се оценява като саможертва в името на родината. Твърди се, че тя успява да обикне султана и то много, но никога не се отказва от християнската си вяра. Кера Тамара умира след 1400 г. в Бурса. Нейният гроб и до днес е запазен във фамилната гробница на в комплекса „Мурад Худавендигяр“ , редом до този на съпруга й. Посетителите го знаят като мястото на „българската царица Марийче“. Според волята на самата Кера Тамара гробницата ѝ е оставена непокрита, а върху гроба ѝ се сее ечемик. Отпътуване за планината Улудаг, името на планината буквално се превежда като „огромна планина“. В древни времена е известен като Мизийски Олимп, където боговете са наблюдавали Троянската война. Посещение на старият чинар в Бурса познат още като „Улу диван чинар“. Това е известно дърво, което се намира в национален парк. Този чинар е един от най-старите и най-големите чинари в света и е символ на града. Връщане в хотела. Свободно време. Празнична вечеря с музика на живо с игри и изненади за всяка дама. Нощувка.

Четвърти ден: Бурса – Бургас около 500 км. :

Закуска в ресторанта на хотела. Отпътуване за България по пътя кратка пауза за обяд на магистралата, възможност за пазаруване в магазин от веригата А101. Преминаване през ГКПП „Малко Търново“. Поради интензивния трафик по границата фирмата не се ангажира с конкретно време за пристигане в населеното място.

За повече информация вижте ТУК.