Най-големият тайландски остров Пукет се бори с нарастваща екологична криза, породена от масовия туризъм. Според информация на агенция Ройтерс, морското дъно около някога девствените брегове на острова е осеяно с пластмасови бутилки и празни бирени кенчета.
Ситуацията на сушата е още по-тревожна. В района ежедневно се събират над 1000 тона отпадъци, които се транспортират до единственото сметище на острова. Местната жителка Васана Тою споделя пред Ройтерс: "Няма живот извън тази къща, просто си седим у дома. Миризмата е много силна, трябва да носим маска". Жената е принудена да държи климатиците и пречиствателите за въздух постоянно включени, което е удвоило сметките ѝ за електричество.
През 2024 година Тайланд е посрещнал 35,5 милиона чуждестранни туристи, като 13 милиона от тях са избрали именно Пукет за своята ваканция. Заместник-кметът на основната община на острова Супачоке Лаонгфет коментира: "Ръстът на град Пукет е много по-бърз, отколкото трябва да бъде". Според него туризмът и строителният бум са довели до драстично увеличение на отпадъците над нивата отпреди пандемията от COVID-19.
Търсене на решения
Местните власти планират да намалят генерирането на отпадъци с 15% в следващите шест месеца. Предвижда се разширяване на сметището и изграждане на нов инсинератор.
Доцент Панате Маномаивибол от университета Бурафа, експерт по управление на отпадъци, предупреждава: "Ако само продължавате да разширявате още повече инсинераторите за отпадъци, не мисля, че само това ще бъде решението". Според него фокусът трябва да бъде върху намаляването на отпадъците и тяхното сепариране.