Събития

Музеят за нова история на Варна показва ценни вещи на войвода

   
Музеят за нова история на Варна показва ценни вещи на войвода

Музеят за нова история на Варна ще изложи в специална експозиция ценни вещи на революционера Ташко Костов.

Изложбата на ценните артефакти е благодарение на дарение, направено от наследниците на революционера в началото на 2025 г. 

Близките на Ташко Костов са предоставили за историческата експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и автентичен негов портрет, съобщават от ръководството на музея.

Кой е Ташко Костов?

Ташко Костов Христов, наричан Салашки, Шерифов или Шерифски, е български революционер от Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Роден е през 1874 г. в село Върбени, или Горно Върбени, Леринско, Егейска Македония (т.е. южна, българска Македония).

Присъединява се към ВМОРО и действа като четник при войводата Пандил Шишков, който е и български офицер, член на Битолския окръжен революционен комитет на ВМОРО.

През 1912-1913 г., по време на Балканската и Междусъюзническата война, Ташко Салашки е доброволец в Македоно- одринското опълчение на Българската армия. 

Служи в партизанска рота на войводата Никола Лефтеров и в 4-та рота на 10-та Прилепска дружина на Опълчението. Участва и в Първата световна война в Българската армия, като действа в Македония и Албания.

През 1916 г., заедно с албанския предводител Юсейн бей, е ръководител на българо-албански четнически отряд от 460 души доброволци, действащи като разузнавачи и охрана на десния фланг на Българската армия в Албания.

През 1917 г. Ташко Салашки е командир на "летящ" разузнавателен отряд в помощ на Планинската българска дивизия. Българското главно командване оценява високо заслугите му по време на войните за национално обединение на България. 

Ташко Салашки е награден с български военен орден "За храброст“ IV степен. Революционерът умира във Варна през 1975 г., а днес неговата паметна плоча е поставена на сградата на Македонския дом във Варна.