Турция се стреми да постигне приходи от 20 милиарда долара (708,71 милиарда турски лири) от здравен туризъм до 2028 г., тъй като се очаква ръст на сектора в световен мащаб, пише в. Sabah. Изданието цитира генералния директор на организацията за международни медицински услуги USHAŞ Бехлюл Юнвер.
По думите му Турция се стреми да се превърне в "световен център на лечението" чрез усилията, които ще положи в здравния туризъм. Именно за подсилване на това направление здравното министерство на южната ни съседка създаде USHAŞ през 2019 г.
"Турция е дестинация за трансплантация на коса и сме сред първите 10 страни в трансплантацията на органи. Турските лекари са способни да извършват всички естетични операции. Очните заболявания и денталното лечение също са търсени в Турция", отбелязва Юнвер.
И допълни: "Ние сме институция, която предлага висококачествени, квалифицирани здравни услуги на целия свят и следи тези услуги. Не разглеждаме здравния туризъм само като медицински туризъм; можем също да оценяваме термалния туризъм, туризма за хора с увреждания, туризма за третата възраст и практиките за здравословен живот".
Той подчерта, че здравният туризъм е важен източник на приходи и че напредъкът в тази област е важен за Турция: "Когато погледнем данните от 2023 г., Турция е спечелила 3,1 милиарда долара от здравен туризъм, като приблизително 1,65 милиона души са дошли в Турция за здравни грижи. Цифрите за 2024 г. също са в съответствие с това. Въпреки че данните за последното тримесечие все още не са публикувани, според първите девет месеца виждаме приблизително 2,15 милиарда долара приходи и 1,15 милиона посетители".
Експертът посочи, че общите приходи от здравен туризъм в световен мащаб са около 100 милиарда долара годишно, а през 2028 г. се очаква да достигнат 127 милиарда долара - целта е $20 млрд. от тях да са за страната му.