В епохата на непрестанна свързаност сънят се превърна в най-големия лукс и породи нова тенденция в пътуванията: туризъм на съня, при който недоспалите пътници избират хотела си по удобната възглавница или се записват за почивка далеч от всичко, където има специално разработени дейности, които гарантират дълбок сън.
Швеция обаче има различен, по-естествен подход към туризмът на съня, който се основава на пейзажа и по-традиционния начин на живот.
Често свързвана с оживени и свързани градове като Стокхолм и Гьотенберг, през зимата Швеция приема своята сънлива страна и кани посетителите да направят същото.
"Изобилието от достъпна природа и големите площи със спокойна дива природа, съчетани с тъмни нощи, ниски температури и културен акцент върху релаксацията, превръщат Швеция в идеално място за туризмът на съня", обяснява Кристиан Бенедикт, изследовател на съня в шведския университет в Упсала.
"Проучванията показват, че технологиите и начинът, по който те се отразяват на живота ни, оказват значително влияние върху съня ни, а прекарването на повече време сред природата е свързано с по-добро психично здраве и по-малко безсънни нощи."
Стокхолмският архипелаг е рай за любителите на природата с повече от 30 000 острова, много от които необитаеми. Сварцьо е един от по-големите острови, но на него живеят само около 65 души целогодишно. На два часа път с ферибот от Стокхолм, през лятото това е популярно място за бягство, което привлича почиващите през уикенда и ваканцията с вили, множество ресторанти и изобилие от природа, сред която може да се ходи, плува, кара колело и каяк.
През зимните месеци Skärgårdshotell е единственото отворено място за настаняване, а уютните му горски къщички, разположени встрани от основната сграда в собствена тиха гориста местност, предлагат тишината и спокойствието, които търся, без да ме оставят напълно сам сред дивата природа.
"Аз съм градски жител с неспокоен ум. Често се събуждам по няколко пъти на нощ и ставам рано, изпитвайки нужда да се справя с дългия списък от неща, които са ме държали будна. Тук, на острова през зимата, няма какво друго да правя, освен да се разхождам, да чета и да наблюдавам ритъма на деня по начин, по който не мога, когато съм заобиколен от ярките светлини на града", разказва за посещението си Лизи Ейнфийлд от BBC.
Svartsö буквално означава "черен остров", което се отнася до тъмната гранитна скала, макар че през зимата името може да се отнася просто до тъмното небе, което е напълно свободно от градски отблясъци. Тъмнината, която дълго време е била смятана за метафора на страха и депресията, е приета в тези скандинавски региони. По-на север, в Полярния кръг, където полярната нощ покрива земята с мрак в продължение на месеци, жителите далеч не остават на закрито, а слагат челници и изследват снежните пътеки.
И аз правя същото, тръгвайки по здрач покрай полета с овце и кози. Тръгвам покрай гората и се спускам към морския бряг, наблюдавам как слънцето се спуска във водата и се вслушвам, когато шумната работа на кълвача спира, сякаш е изключен рязко. Околната гора притихва, докато Земята се успокоява за своя сън под тежката снежна покривка. Откривам сауната на хотела, дискретно закътана между дърветата, и завършвам деня в класически скандинавски стил, като се изпотявам от всички грижи, които могат да ме държат буден, последван от потапяне в прохладното море, разказва Лизи.
След обикновена вечеря със stångkorv (шведска наденица и зеле) сядам край огъня и започвам да разговарям с група каякари, които са пристигнали тук от Стокхолм. "По традиция през по-тъмните месеци огънят е бил важен за топлина и светлина, но и като част от вечерния ритуал", разказва ми жена на име Мари. "След вечеря хората се настанявали около огъня и позволявали на трептенето на пламъците да успокои стреса от работния ден."
Лесно е да мислим за недоспиването като за проблем на 21-ви век, но шведската легенда за Мара показва, че то е старо като гората. Странно митично същество, за което се говорело, че измъчва хората в съня им, предизвиквайки страх и стегнати от тревога гърди, Мара е дала началото на думата "кошмар". Но в днешно време технологичните разсейвания са заменили митичните същества, тъй като все повече хора се борят да заспят.
"Швеция е едно от най-дигитализираните общества в Европа.", обяснява Тереза Седеркройц, главен търговски директор на шведската Scandic Hotels Group. "Интересът ни към съня, и особено към липсата му, може да се обясни с това, както и с повишеното осъзнаване на въздействието му върху здравето ни, на което сме се заели да противодействаме с редица мерки. Разполагаме със стаи със затъмнение, плейлист, предизвикващи сън, и уелнес зони, в които мобилните телефони са забранени. Ако клиентите ни не спят, страда както нашият бизнес, така и тяхното здраве".
По света други градски и отдалечени хотели правят няколко стъпки напред.
Лондонският хотел Cadogan предлага собствена услуга Sleep Concierge , разработена съвместно с хипнотерапевта и експерт по съня Малминдер Гил, който предлага програма за медитация по време на сън под ръководството на инструктор. Mandarin Oriental Geneva предлага тридневен пакет, който се осъществява съвместно с частна клиника за сън и включва проучване на моделите на сън на гостите и създаване на индивидуални програми за сън. В Тайланд, сред тропическата зеленина на Кралския бряг, местният натуропат на курорта Civa-Som Hua Hin ще ви насочи към всичко - от диетата до хормоните, които може да влияят на циркадния ритъм. В същото време в уелнес курорта Carillon Miami се използват електромагнитни и инфрачервени технологии, за да заспят гостите.
"Клиентите ни идваха при нас и казваха, че се чувстват изтощени, а това често се дължеше на липсата на сън", казва Стела Фоти, основател на компанията за почивки Wellbeing Escapes. "Опитваме се да включим елементи от местните култури в нашите програми за сън. В будистки страни като Тайланд или Шри Ланка предлагаме медиация и осъзнатост. В Индия при аюрведичните процедури се използват местни билки, а в Италия разходките с екскурзовод из лозята са част от програмата от дейности, които насърчават съня."
В Швеция обаче именно преживяването сред природата е в основата на туризмът на съня. "Девизът на природата е "дръж се просто", казва Джени Уокър, основателка на Walkers Naturturer, фирма за екскурзоводско обслужване в архипелага на западното крайбрежие на Швеция. "През зимата на безплодните скали, които са характерни за архипелага Гьотеборг, има малко растителност, а брезите и боровете се огъват от силните западни ветрове. Разходката по полетата от камъни в зимен ден, при която може би ще се натъкнете на плажуващ морски тюлен на някой от скалите, е идеалната подготовка за добра нощна почивка."
И докато традиционните почивки по време на сън се фокусират върху отпускането преди лягане, в Швеция фокусът върху съня започва още на разсъмване с възможността за извършване на предизвикващи сън дейности като походи, каране на каяк и къпане в гората.
Една от най-предизвикателните е отсечката Сварцо от Стокхолмския архипелаг. Тази уникална 270-километрова пътека преминава през 20 острова - от Архолма на север до Ландсорт на юг.
На Сварцо 18-километровата пътека води авантюристите около острова, покрай голямо сладководно езеро и през гъста, покрита със снежен килим борова гора, където можете да следвате следи от елени, да видите дърво, прегризано от бобър. Целият ден прилича на продължително горско къпане, а когато се върнете в хижата, не ви остава много за притеснение, освен да вечеряте, да седнете край огъня и да спите добре - или "sov gott", както казват в страната на съня.