От Великден в съборния храм „Рождество Богородично“ в Рилския манастир ще се допускат само групи, снабдени с туристически аудиогид системи. Това съобщи на среща с туроператори игуменът на манастира епископ Евлогий. Причината е, че в момента беседите на някои екскурзоводи в храма пречат на поклонниците, на монасите, както и на други туристически групи.
Онези, които не разполагат с аудиосистеми, ще трябва да изслушат беседата извън храма, след което без да безпокоят останалите посетители, да разгледат храма и неговите реликви самостоятелно.
Често туристите нарушават правилата на манастира, а екскурзоводите не следят за спазването им, каза още Дядо Евлогий. Основните правила са публикувани на сайта на Рилския манастир и могат да бъдат лесно намерени от туроператорите и екскурзоводите - https://rilskimanastir.org/bg/about/iziskvaniia-k-m-posetitelite/
Дядо Евлогий призова туроператорите да включват поне църковно-историческия музей в програмата на посещението и припомни, че билетът за него струва само 8 лв, а цената на комбинирания билет за посещение на всички музейни обекти е 20 лв. Подробности за тях ще намерите на линка https://rilskimanastir.org/bg/museums/
Той съобщи, че за летния сезон ще заработи хотелът на Рилския манастир, който ще е с категория 2 звезди. Продължава реставрацията на редица обекти към манастира, като новостите ще могат да бъдат намерени в раздел „Новини“ на сайта на Рилската обител.
За участие в срещата бяха поканени предимно туроператори-членове на АБТТА, както и представители на асоциация „Планини и хора“ и на асоциациите на екскурзоводите.
Заместник-председателят на АБТТА Даниела Стоева изрази мнението на туроператорите по повод въвеждането на новите изисквания за туристически аудиогид, като посочи, че макар и да разбират основанията за въвеждането им, те намират срока от два месеца крайно недостатъчен. По думите й туроператорите би трябвало да имат поне година, за да се подготвят.
Туроператорите посочиха и други основания – макар че подобно изискване се въвежда само за Рилския манастир, ТО ще трябва да снабдят обиколните групи с необходимото оборудване за целия маршрут, защото те не се връщат в София; закупуването за аудиоинвентар за много групи през сезона е непосилна инвестиция за повечето ТО; планинарите пък не могат да носят слушалки в раниците си при дългите преходи и пр.
Предложението на туристическите фирми бе да се намери вариант слушалките да се дават под наем на туристите на място.
В програмите на членовете на АБТТА са включени музеите на манастирския комплекс, бе посочено на срещата. Туроператорите предложиха различни варианти, при които те да станат задължителен елемент от посещението на манастира.
Беше отбелязан и проблемът с огромния поток от азиатски групи, които посещават манастира без организацията на български туроператор и лицензиран екскурзовод, съответно без смислена беседа и без да посещават музейните обекти. Липсата на контрол от страна на институциите позволява това да се случва от години, като това се отразява негативно както на българския бизнес, така и на манастирския комплекс.
Състоянието на пътя до пещерата на Св.Иван Рилски, тоалетните, възможностите да се правят снимки в музея и от галерията на манастира, необходимостта за предлагане на закуска в хотела бяха други теми, поставени на срещата.
В заключение Даниела Стоева посочи, че туроператорите винаги са подкрепяли и ще продължат да подкрепят Рилския манастир, който е най-атрактивния обект за всички обиколни групи в България. Тя благодари за поканата за среща и подчерта, че проблемите могат да бъдат успешно решени само при наличието на диалог, чието начало бе успешно поставено.