Новини Транспорт

Летище София е с иновативна частна 5G мобилна мрежа

   
Летище София е с иновативна частна 5G мобилна мрежа

СОФ Кънект прави смела стъпка към бъдещето на иновациите на летищата с внедряването на най-съвременна частна 5G мобилна мрежа. В партньорство с A1 България и WINGS ICT Solutions, този трансформиращ проект 5G SAMITEA (Мобилна частна мрежа на летището в София, внедрявана от A1) ще революционизира пътническото преживяване, оперативната ефективност и сигурността чрез авангардна свързаност. Официален старт на проекта беше даден днес от Хесус Кабайеро – главен изпълнителен директор на СОФ Кънект, Тодор Ташев – старши директор „Център за предоставяне на услуги“ в А1 България и Панайотис Деместихас - съосновател и председател на борда на директорите на WINGS ICT Solutions.

Специален гост на събитието беше Йорданка Чобанова – ръководител на Представителството на Европейската комисия в България. „Проектът за внедряването на частна 5G мобилна мрежа е трансформиращ за летище „Васил Левски“- София. Той представлява голям скок към поинтелигентни, по-безопасни и по-ефективни летищни операции. Тази инициатива не само подобрява пътническото преживяване, но и утвърждава позицията ни на водещ новатор сред европейските летища.“, каза Хесус Кабайеро.

Сред само четири от 600 европейски летища, които в момента разработват 5G технологията, този проект твърдо позиционира столичното летище на България в челните редици на дигиталната трансформация, като затвърждава статута му на един от най-иновативните регионални въздушни центрове в Европа. „Развитието на иновациите и технологичните решения за подобряване на бизнеса и качеството на живот в България е в основата на стратегията на А1.

Горди сме, че ще превърнем летище „Васил Левски“ – София в едно от най-модерните в света по отношение на комфорта и безопасността на пътниците. Този проект демонстрира нашата технологична експертност, опитен екип и висококачествената 5G ULTRA мрежа.“, заяви Тодор Ташев. „Горди сме да си сътрудничим с А1 и СОФ Кънект по този новаторски проект. Чрез интегрирането на IoT и AI в операциите на летището, ние се стремим да зададем нов стандарт за ефективност, безопасност и комфорт на пътниците.“, каза Панайотис Деместихас.

Проектът на стойност 5 921 500 евро е съфинансиран от Механизма на ЕС за свързване на Европа (CEF) с 4 441 125 евро и трябва да бъде завършен за период от 36 месеца. След като заработи, 5G мрежата ще покрие впечатляващите 8 квадратни километра, осигурявайки почти 100% покритие на открито и 98,9% на закрито в ключовите зони на летището, включително перона, терминали и оперативни съоръжения. Използвайки IoT сензори и анализи, управлявани от изкуствен интелект, мрежата значително ще намали времето за чакане на пътниците, ще оптимизира потока на терминалите и ще осигури усъвършенствани мерки за сигурност като видеонаблюдение на периметъра, интелигентно управление на наземния трафик и бърза координация при аварийни ситуации.

Освен подобряването на летищните операции, частната 5G мобилна мрежа ще играе решаваща роля в подкрепа на институциите, включително правоприлагащи органи, пожарни бригади и спешни медицински услуги, като предоставя стабилна свързаност и анализ на данни в реално време за бързо вземане на решения в критични ситуации. Този новаторски проект е в съответствие с по-широката визия на A1 Group за напредък на дигиталната инфраструктура, тъй като подобна инициатива, „5GFORVIE“, се разработва на летище Виена с 4,1 милиона евро финансиране от ЕС. Заедно тези проекти засилват ролята на 5G технологията при оформянето на бъдещето на европейската авиация.

С тази стратегическа инвестиция в свързаност от следващо поколение летището в София не само подобрява оперативната ефективност и сигурността, но и предефинира изживяването при пътуване, поставяйки България на картата като лидер в интелигентните летищни технологии. Това е вторият проект, който СОФ Кънект реализира с европейско финансиране, след този за електрификация на летищните наземните операции ESAGO на стойност 1 860 000 евро, като приносът на ЕС в него възлиза на 930 000 евро. Научете повече за проекта за първата частна 5G мрежа в България ТУК