Дуалното обучение е възможност за работодателите, това е резерв за нас, извън резерва на работници от трети страни, който може да бъде използван в сектора на туризма. Това отбеляза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на кръгла маса "Кадровият недостиг в туризма: хора, решения, бъдеще", организирана от Българската хотелска асоциация.
Сред темите на форума са анализ на кадровата криза в туристическия сектор, обсъждане на икономическите последствия, разработване на конкретни мерки за предстоящия летен сезон и създаване на междуинституционално сътрудничество за устойчиви решения.
Георгиева коментира, че усещането за недостиг на кадри, за добра подготовка, за компетентности и умения се наблюдава навсякъде.
Тя цитира данни на Световния съвет за пътувания и туризъм, според които през 2023 г. в туризма и свързаните с него отрасли у нас се е формирал БВП на стойност повече от 12 млрд. лева или 6,9 процента, а общият брой работни места в сектора е бил 283 000. За сравнение през 2019 г. приносът в БВП е 9,9 процента и 316 300 заети в сектора, като Георгиева посочи, че това е ясна статистическа констатация за намаляването на ролята на туризма в създаването на БВП и за състоянието на кадрите в този отрасъл у нас. Заместник-министърът обясни, че разликата се обяснява с щетите от пандемията, военните конфликти в Украйна и Близкия Изток. Основните проблеми, с които се сблъскваме, са огромен недостиг на кадри, характерен не само за туристическата индустрия, изтичане на квалифицирани специалисти в други сектори в конкурентни дестинации, особено след пандемията, незадоволителен за младите хора престиж на професиите в сферата на туризма и несигурни условия на труд, които ги демотивират да останат в бранша, посочи Георгиева. Тя представи и данни от системата на висшето и средното професионално образование, които потвърждават това. Според тях в 14 висши училища в страната са се обучавали 2143 студенти по специалности в туризма, при капацитет на тези висши училища, определен от Националната агенция за образование и акредитация - 9340. От тях 89 процента са български граждани, но само 25,62 процента от завършилите висше образование се реализират на пазара на труда по специалността, която са изучавали.
Подобно е и положението със системата за средното професионално образование и обучение, като по данни на МОН и изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) учениците от 8 до 12 клас в цялата страна, които се обучават в професионално направление "Пътувания, туризъм и свободно време", са 4593, разпределени в професиите аниматор, екскурзовод, организатор на туристическа агентска дейност и планински водач при 20 240 ученици, които се обучават във всички випуски и паралелки в системата на професионалното образование.
В тази връзка Ирена Георгиева отбеляза направленията, в които работи Министерството на туризма, като участие в работата на отговорните институции в системата на образованието и обучението по туризъм и в секторните съвети, и като пример даде, че благодарение на тяхно участие в секторен съвет беше призната професията туроператор. Тя посочи още, че в проекта за План за действие за изпълнение на Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България са идентифицирани важни действия, засягащи образованието и обучението по туризъм, като актуализиране на съществуваща платформа за професионално ориентиране с данни за образователните институции в дуалната система на обучение.
Дуалното обучение е възможност за работодателите, това е резерв, който може да бъде ползван още в процеса на обучение, не само в процеса на реализация, каза заместник-министърът. Георгиева добави, че от разговорите с МОН става известно, че проблемите са и от двете страни - и от работодателите, и от образователната система. Тя отбеляза направените промени в някои от нормативните документи, свързани с облекчаване на работодателите да поемат осигуровките на тези ученици. Зам.-министърът посочи и констатираните проблеми с учебната програма - кога биха могли учениците, които са се записали в 7 клас дуално обучение, да участват като кадри в сектора. Още един проблем, свързан с обучението, е, че когато те по-късно трябва да потвърдят това си желание, голяма част от тях се отказват по различни причини, добави Георгиева.
Георгиева отбеляза и сключеното споразумение от Министерството на туризма с Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство в България за провеждане на 28 инициативи, свързани с издигане на престижа на професиите в направление туризъм. Надяваме се това малко по малко да промени нагласите на младите хора за това как гледат на своята работа в сферата на туризма, посочи тя. Заместник-министърът отбеляза и сключеното през миналата година споразумение за сътрудничество с платформата Bulgaria wants you, което имаше за цел да позиционира България като привлекателна дестинация за работа в туристическия сектор сред българските общности в чужбина.
Относно кадрите от трети страни, Георгиева припомни създадената през март по инициатива на министъра на туризма междуинституционална работна група, която се ръководи от вицепремиера и министър на транспорта, и която има за цел да разгледа достъпа на лица от трети страни до трудовия пазар у нас и да квалифицира мерки и действия за облекчаване на процедурите. Георгиева посочи, че работната група действа изключително активно, като трябва да приключи със своите изводи и предложения до 30 май. Имаме надежда, по начина, по който работят институциите в тази работна група, че ще бъдат произведени смислени предложения, които ще се реализират като решения в практиката, каза заместник-министърът.