Уникалните дървесни видове в парка "Врана" в София загиват, защото никой не се грижи за тях, предупреди в рядко срещана позиция до медиите на семейството на Симеон Сакскобургготски.
Той дари парка на Столичната община през 2001 година, но преди две години Върховният касационен съд обяви държавата за собственик на "Врана".
"Печална констатация, че през последните години, поддръжката, съхранението и развитието на това бижу на парковата архитектура клони към нула. Уникални дървесни видове умират от липсата на грижи за тях. Изцяло липсва поливане, закъсняло обследване на здравния статус на дърветата, няма премахване на болните и мъртви дървета. Бръшлян е оставен да задушава всичко наред, което е ужасяващо доказателство за немарливостта на отговорните за поддържането и съхранението на парка. Сухи дървета разпространяват болести и застрашават и човешки животи. Това вече не е гора, а джунгла!", се казва в позицията на семейство Сакскобургготски.
Те обвиняват държавата и общината в безхаберие, което води до унищожаването на парка и питат кой прибира парите от събираните на вход на "Врана" такси.
"Държавата даде милиони левове хонорари и води дела за собствеността на парка и го отне от Столична община, но вече повече от година не желае и не полага никакви професионални грижи. Общината се оправдава, че парка вече не е техен и не правят нищо! Питаме се, ако никой не е собственик на парка, кой прибира парите от входни такси?", се казва още в позицията.
Грижите, които Столична община полага са единствено в една незначителна част от парка, който е бил поддържан в много добро състояние дори и по време на тоталитарния режим.
"Необходимо привличането на специалисти от целия кръг на ботаническата наука и ладшафтното инженерство, благодарение на които паркът на Двореца "Врана” да съхрани своето значение за консервационно значими видове от българската, балканска и световна флора, като има условия да бъде обогатявана и може да се използва за научноизследователски и образователни цели", се казва в позицията на семейството.
"При правилно поддържане и грижи, както и системни еколого-биологични изследвания и наблюдение, паркът може да бъде източник на генетичен материал за използване на адаптираните екзотични видове. Днес, единствените "грижи” които се полагат са косене на трева и събиране на шума!", се твърди позицията на Симеон Сакскобургготски.
В последните месеци имаше няколко инцидента с паднали на бул. "Цариградско шосе" дървета от парка. Това накара Столичната община на няколко пъти да обясни, че още през лятото на миналата година е поискала от Министерството на регионалното развитие и от областния управител на София да бъде подписано споразумение, с което общината да продължи да поддържа парка. Ако това не бъде направено, държавата да предприеме необходимите стъпки, за да влезе във владение на "Врана". До момента обаче стъпки в една от двете посоки не били предприети.
Междувременно от общината изпратили препоръки до регионалното министерство и до областната управа за обезопасяване на дърветата по границата на парка. Голяма част от тях са увити в бръшлян и опасно наклонени.
От общината казаха още, че минималните годишни разходи за поддръжката на парка са около 500 000 лева. Били нужни обаче и други капиталови инвестиции, за които отговорен е собственикът.
От Министерството на регионалното развитие и благоустройството обявиха в сряда, че са възложили на областния управител на София Стефан Арсов (ГЕРБ) "да предприеме действия за приемане на владението на парка". "Само за последните два месеца ръководството на МРРБ е изпратило 4 писма с напомняне и настойчиво приканване към действия до всички институции, имащи отношение по казуса", пише още в съобщението.