Хотели

Министър Боршош се захвана с проблема с търговете за терените в Слънчев бряг

   
Министър Боршош се захвана с проблема с търговете за терените в Слънчев бряг

Министърът на туризма Мирослав Боршош се захвана с проблема с търговете за отдаване под наем на държавни терени в Слънчев бряг, които са в близост до хотели и са ползвани за паркинги. Имотите са собственост на "Слънчев бряг" АД. Дружеството държи инфраструктурата в курорта и е с мажоритарен собственик държавата, а принципал е Министерството на туризма.

Боршош спешно е организирал вчера среща в Слънчев бряг между ръководството на дружеството и трите сдружения на хотелиерите в района, съобщиха за TravelNews от Министерството на туризма. На нея изпълнителният директор на "Слънчев бряг" АД Соня Енилова е обяснила, че хотелиерите не са плащали наеми за ползваните паркинги от 5 години. Затова са обявени търговете с цел сключването на нови договори и събиране на средства. За част от имотите търговете ще продължат, като хотелиерите ще могат да участват в тях, а за спорните ще се изчака решението на съда, обясниха от ведомството.

"Слънчев бряг“ АД обяви 10 тръжни процедури за отдаване под наем на имоти или части от поземлени имоти. Това са терени, които са пред или до хотели в курорта и до момента те са плащали на дружеството наеми. Ползвани са за паркоместа за гостите на обектите. Срещу процедурата скочиха хотелиерите в курорта.

"Сега сме изправени пред ситуация, тези терени да се превърнат в сергии, кебапчийници или в паркинги, които ще се стопанисват от трети лица. Това решение е скандално и ние ще го атакуваме в съда и в прокуратурата", заяви пред TravelNews Елена Иванова, зам.-председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Според хотелиери всичко е абсолютна схема на директора на дружеството Соня Енилова, в основата на която стои Янко Кесаровски, чийто син има бизнес с паркинги. Целта била той да вземе терените под наем.

"По този начин се лишават хотелиерите да ползват терените, тъй като те са най-заинтересовани лица. Дружеството да събере парите от тях, а не да се отдават на трети лица. Всичко така ще е спокойно. Това е схема, измама и мутренска история, за да се дадат паркингите и терените на други лица", коментира Елена Иванова.

Един от засегнатите хотелиери е Венелин Ташев, собственик на хотел "Котва" в Слънчев бряг. Той е скандализиран, че единият терен е пред входа на обекта му. Той го е ползвал за паркинг. Сега се отдава на явен търг и се опасява, че нови играчи може да сложат сергии или бариера, като няма да може да се стига до хотела. "Автобусите няма да могат да стигат до хотела и да стоварват туристите. Очаквам и скандали, защото няма да допускат туристите да преминават през терена", каза Ташев пред TravelNews.

"Сезонът пак няма да почне нормално, защото държавата съсипва курорта и бизнеса", посочи Венелин Ташев.

Той има и друг казус. Друг терен му е продаден от държавата през 1996 г. като съществуващ паркинг към хотела. През 2013 г. е поискал от Агенцията за приватизация да му го продаде и е платил 20% от стойността на имота. Сключен е договор и оттогава досега не може да приключи сделката и да плати остатъка. "Всички директори на "Слънчев бряг" АД са искали рушвети от колегите за терените. Аз рушвет няма да дам", категоричен е той. Ташев е пуснал жалба в съда и прокуратурата.

От „Слънчев бряг“ АД коментираха, че търговете се провеждат при стриктно спазване на законовите изисквания и регламентирани срокове. Решението за стартирането на процедурите е резултат от обстойна вътрешна проверка и анализ, при които бе установено, че близо 3000 кв. м територии, собственост на „Слънчев бряг“ АД, години наред са били ползвани неправомерно от трети лица, без да се заплаща наем или каквото и да било възнаграждение на дружеството. На тези площи нерегламентирано са разполагани обекти и са реализирани търговски приходи – основно чрез такси, събирани от туристи за паркиране и други услуги – без правно основание и без постъпления за реалния собственик.

Чрез настоящите открити и прозрачни търгове, „Слънчев бряг“ АД цели не само да възстанови контрола върху своите активи, но и да прекрати една дългогодишна практика на злоупотреба с обща инфраструктура. Очакваните годишни приходи от новите наеми възлизат на минимум 100 000 лв., което за срока от 3 години на договорите означава над 300 000 лв. директни постъпления. Тези средства ще бъдат насочени обратно към инвестиции в инфраструктура и модернизация на комплекса, съгласно приетия бизнес план и в интерес на всички акционери.

Мирослав Иванов