Пътуващите, които са готови да разширят хоризонтите си за почивка на слънце, трябва да обърнат внимание на този морски курорт на Черно море. Този български град е смятан за „мини Гърция“заради впечатляващите морски гледки и древните му връзки с южната ни съседка – някога сигурно пристанище за пътешественици преди повече от 2500 години, пише „Mirror“.
Днес Созопол – чието име произлиза от гръцкото „Град на спасението“ – е убежище за почитателите на слънцето и авантюристите. Созопол е един от най-популярните български курорти, отличаващ се еднакво с широките си пясъчни плажове, историческа архитектура и прочута мореплавателна традиция.
Древният град се намира на южното крайбрежие на България, разположен върху скалист и тесен полуостров с изглед към Черно море. Старият град се простира върху един от полуостровите на Созопол с калдъръмени улици и е изпълнен с бутикови магазини, кафенета и градски къщи в класическия стил на Черноморското възраждане.
Архитектурата на Българското възраждане – от края на 1780-те години до 1878 г. – се появява като начин за страната да си възвърне културното наследство, създавайки нещо характерно българско. В последния век от 500-годишното османско владичество, заможни български търговци започват да демонстрират благосъстоянието си, строейки разкошни къщи, които показват майсторството на местните дърворезбари и зидари.
Посетителите ще забележат, че къщите в тази част на града са разделени от много тесни калдъръмени улички – известни като римни. Построени в почти отбранителен стил, домовете имат високи приземни етажи и са изградени от смес от камък и дървена облицовка.
Разхождайки се из Стария град, туристите ще попаднат и на крепостни стени от пети век, разположени в южната част на полуострова. Архитектурно-историческият комплекс на Созопол включва помещения, които навлизат дълбоко в скалите. Те са създадени от Фондация „Созопол“ – консултативен партньор на ЮНЕСКО, чиято цел е да опазва и насърчава общественото участие и културното наследство на града.
За да се добие по-добро разбиране за уникалното културно наследство на Созопол, посетителите трябва да отделят време и за Археологическия музей на града, който предлага редовни обиколки с екскурзовод. Цената за вход е под 2 паунда и осигурява достъп до мраморни фризове от Древна Гърция, антични монети и артефакти.
Същевременно, някои от най-впечатляващите руини и реликви на града се намират в средновековния манастир на близкия остров Свети Иван. Смята се, че в църквата „Св. св. Кирил и Методий“ се съхраняват фаланги от ръката на свети Йоан Кръстител – теория, подкрепена от въглеродно датиране, извършено от изследователи от Оксфордския университет.
Въпреки множеството исторически руини и забележителности в Стария град, един от най-добрите начини да се разбере културното наследство на Созопол е чрез местната кухня. От „Mirror“ твърдят, че гръцкото влияние е очевидно в много от традиционните ястия, включително в класическата свинска кавърма и мусака.
Рибарската традиция на града също така означава, че морските дарове заемат централно място в местната кухня. Ястия с червен кефал, пържени цаци, лаврак и български миди се радват на голяма популярност през слънчевия сезон, често поднесени с сотирани картофи и вино от Търговищкия регион.
Разбира се, една от основните атракции на Созопол е неговата близост до морето и девствените плажове. Двата основни плажа в града са Централен плаж и плаж „Харманите“, но има и няколко други на кратко разстояние с автомобил извън града.
Централният плаж е комбинация от пясъки дребни камъчета и се намира само на няколко минути пеша от Стария град. Това е един от най-посещаваните плажове в района, оборудван с всички съвременни удобства като шезлонги и чадъри, но през лятото трябва да се отиде рано сутрин, за да се намери свободно място.
Ако основната Ви цел е да се насладите максимално на слънцето, най-подходящото време за посещение е през летните месеци – август е особено известен с перфектно морско време. Все пак, ако планирате пътуването си за края на август или началото на септември, ще имате възможността да се потопите и в атмосферата на най-стария музикален фестивал в града – „Аполония“.