Новини Събития

Индия затваря повече от половината туристически обекти в Кашмир заради сигурността

   
Индия затваря повече от половината туристически обекти в Кашмир заради сигурността

Повече от половината туристически дестинации в разкъсвания от бунтове индийски регион Кашмир да бъдат затворени от днес заради съображения за сигурност след нападението над туристи миналата седмица. Това гласи правителствена заповед, цитирана от Ройтерс.

Кабинетът затваря 48 от 87-те дестинации в опит да гарантира по-голяма сигурност в останалите. Засега не е ясно за колко време ще важи забраната.  

Нападателите са отделили мъжете, питали са ги за имената и са се насочили към индусите, преди да ги застрелят от упор в Пахалгам. Жертвите на кървавата разправа отпреди дни са 26 души.

Индия идентифицира двама от тримата нападатели като "терористи" от Пакистан, отговорни за бунтовете в Кашмир, където мнозинството са мюсюлмани. Пакистан отрича каквато и да е роля и призовава за неутрално разследване.

Индия обвинява ислямски Пакистан, че финансира и насърчава войнствеността в Кашмир - хималайски регион, за който и двете страни претендират, но управляват частично. Исламабад твърди, че оказва само морална и дипломатическа подкрепа на кашмирското искане за самоопределение.

След нападението напрежението между ядрените съседи нарасна, а Индия призова за действия срещу Пакистан. Така двете държави се оказаха на ръба на война. Делхи и Исламабад предприеха редица мерки един срещу друг. Индия преустанови действието на Договора за водите на Инд - важен пакт за споделяне на реките. Пакистан затвори въздушното си пространство за индийски авиокомпании.

Сгушен в Хималаите, с високи върхове, живописни долини и величествени градини от епохата на моголите, Кашмир се превръща в гореща туристическа точка на Индия, тъй като през последните години насилието там намаля.

Нападението в Пахалгам обаче накара паникьосаните туристи да прекъснат летните си почивки.

В понеделник пакистанският министър на отбраната Хаваджа Мухамад Асиф заяви пред Ройтерс, че нахлуване на индийски войски в страната му е неизбежно и Исламабад засилва подготовката си за война.

"Укрепихме силите си, защото това е нещо, което вече е неизбежно. В тази ситуация трябва да се вземат някои стратегически решения, така че те са взети", заяви министърът.

Асиф допълни, че реториката на Индия срещу страната му се засилва и че пакистанските военни са информирали правителството за възможността от индийско нападение. Той не навлезе в повече подробности за причините, поради които смята, че нахлуването е неизбежно.

Министерствата на външните работи и на отбраната на Индия не са коментирали. След нападението в Кашмир обаче Индия обяви, че двамата заподозрени бойци са пакистанци. Исламабад отрече. А индийският министър-председател Нарендра Моди обеща да преследва и накаже нападателите.

Пакистан е в състояние на повишена бойна готовност, но би използвал ядрените си оръжия само ако "има пряка заплаха за нашето съществуване", изтъкна Асиф, политик ветеран и член на управляващата партия Пакистанска мюсюлманска лига-Наваз, която в миналото е водила мирни преговори с Индия.

Министърът добави, че Исламабад се е обърнал към приятелски страни, включително към държавите от Персийския залив и Китай, и е информирал Великобритания, САЩ и други страни за ситуацията.

"Някои от нашите приятели от Арабския залив са разговаряли и с двете страни", каза Асиф, без да назовава държавите.

В понеделник Китай заяви, че се надява на сдържаност и приветства всички мерки за охлаждане на страстите. Асиф пък уточни, че засега Съединените щати "стоят настрана" и не се намесват по въпроса.

Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че Индия и Пакистан ще решат отношенията помежду си, но по-късно Държавният департамент посочи, че Вашингтон е в контакт и с двете страни, като ги призовава да работят за "отговорно решение".

Вашингтон и преди е помагал за успокояване на напрежението между двете държави, които получиха независимост през 1947 г., когато отстъпващата британска колониална администрация раздели субконтинента на две държави.