Хотел Metropole в Ханой заема внушително място в сърцето на града, със своята бяла фасада и черни капаци. Още при пристигането гостите са посрещани от служители в елегантни копринени туники, съчетаващи азиатска и френска естетика.
Фоайето е осеяно с подредени в рамка снимки на прочути гости: френските президенти Франсоа Митеран и Жак Ширак, писателят Греъм Грийн, актрисата Джейн Фонда и звездата на нямото кино Чарли Чаплин. През 2019 г. Metropole става сцена на среща на върха между американския президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун, пише CNN.
Под елегантния си облик, хотелът крие по-тъмна и завладяваща страница от историята си. По повод 50-та годишнина от обединението на Виетнам, Sofitel Legend Metropole Hanoi поставя акцент върху своето военно наследство.
Бункер под лукса
На 30 април 2025 г. се отбелязват 50 години от падането на Сайгон и евакуацията на американския посланик Греъм Мартин – събитие, което поставя край на войната, известна на Запад като Виетнамската война, а във Виетнам – като Американската война. Въпреки че най-големите официални тържества се провеждат в Хо Ши Мин, северната столица Ханой има собствен принос към историческата памет.
Metropole е открит през 1901 г., когато Виетнам е под френски контрол. През годините сменя собственици, докато през 50-те години на миналия век не преминава в ръцете на комунистическата власт под името Reunification Hotel.
Това става едно от малкото места, отворени за чуждестранни гости по време на войната, през които преминават политици, журналисти и творци.
В разгара на въздушните атаки през 1965 г. хотелът изгражда подземен бункер, в който могат да се подслонят около 100 души - приблизителният брой на гостите, според мениджъра на хотела Антони Слевка.
Бункерът, разделен на четири камери, бил достъпен през две точки. След войната пространството е забравено, докато не е преоткрито през 2011 г. по време на реновация на бамбуковия бар.
Днес хотелът организира ежедневни обиколки на бункера, където гостите могат да видят запазени оригинални електрически системи и да чуят песента “Where Are You Now, My Son?” на Джоан Баез, записана по време на нейния престой в хотела.
Песента включва музика, реч, изображения на виетнамка, която вика за сина си, както и звук от сирени за въздушна тревога.
Баез е прекарвала време в бункера по време на визитите си във Виетнам и е разказвала как преживяванията ѝ от войната и нейното въздействие върху хората са я превърнали в мирен активист.
Памет и помирение
Освен посещение на Metropole, любителите на история в Ханой могат да се отправят към затвора Хоа Ло – "Hanoi Hilton", където са държани американски пленници, сред които сенатор Джон Маккейн. Днес той функционира като мултимедиен музей с богати англоезични материали. Военноисторическият музей на Виетнам също допринася със своя нов външен сектор – експозиция от самолети, танкове, ракети и артилерия от войната.
В центъра на Ханой се намира мавзолеят на Хо Ши Мин – революционния лидер и президент на Северен Виетнам, а близо до него е традиционната дървена къща на кокили, където той е живял.
Днес американците са най-голямата група чуждестранни гости на Metropole. Някои са ветерани, други – млади туристи, привлечени от културата и храната на страната. През 2023 г. американците са четвъртите по брой международни туристи във Виетнам и е най-големият пазар извън Азия, с над 700 000 посетители.
Въпреки големия интерес към бункера, Слевка споделя, че повечето гости са любопитни към отношението на виетнамците към американците. Независимо от миналото, отговорът винаги е един: „Виетнамците са обърнати напред. Те гледат към бъдещето.“
Източник: CNN