Новини Събития

Турция залага на българските туристи

   
Турция залага на българските туристи

Политическото напрежение между Индия и Пакистан доведе до призиви за бойкот на Турция от страна на индийските медии и социални мрежи.

Причината е подкрепата на Анкара към Пакистан в споровете между двете азиатски държави.

Хаштагът #TurkeyBoycott набира популярност в социалните мрежи, а някои индийски сватбени агенции вече се ориентират към дестинации като Тайланд, Дубай и дори Италия.

Турските туроператори обаче остават спокойни и уверени в силата на местния туристически пазар.

Според тях индийският принос към туризма в страната е сравнително малък в сравнение с ключови пазари като Русия, Германия, Великобритания и,България.

„Индийските туристи не са незаменими. Само от Русия всяка година приемаме около 7 милиона туристи. Германия, Великобритания, Полша и Холандия също изпращат значително повече посетители.

Българите също по традиция предпочитат турските курорти през пролетта и есента. Техния брой трайно нараства всяка година“, коментира Гьокхан Сьонмез, собственик на туристическа агенция в Анталия.

Той допълни, че ранните резервации за сезон 2025 вече бележат рекорден ръст и през юни хотелите вероятно ще са почти изцяло запълнени.

Сред петте най-големи източника на туристи за Турция през 2024 г. България заема пето място с впечатляващите 3,28 милиона посетители.

Това представлява стабилен интерес към Турция като дестинация от страна на българите и затвърждава тенденцията от последните години.

За сравнение, през 2023 г. броят на българските туристи е бил под 3 милиона, което показва ръст от над 9 на сто за година.

Интересът на българите към южната ни съседка се засилва не само заради близостта и туристическото разнообразие, но и поради благоприятния валутен курс.

Днес според данни на БНБ, днес един български лев се обменя за 22.29 турски лири, а 100 TRY се разменят за 4.48 лв, което прави престоя, пазаруването и услугите в Турция изключително достъпни за българските туристи.

Дениз Карахасаноолу, организатор на сватбени събития в Анталия, също е убеден, че индийските бойкоти няма да имат значителен ефект. Според него сватбените церемонии, макар и зрелищни, представляват малък дял от туристическия поток в региона. „Да, разходите за индийските сватби са високи, понякога над $10 000 на човек, но броят на тези събития е сравнително малък.

Тази година очакваме засилен интерес от европейски туристи, както и големи музикални събития и концерти, които ще компенсират евентуалните загуби“, коментира Карахасаноолу.

Въпреки това, някои представители на туристическия бизнес настояват за по-умерена позиция. Те подчертават, че туризмът е аполитичен сектор, който играе важна роля в икономиката на страната. „Всеки турист е ценен. Дори на пръв поглед малки пазари могат да доведат до сериозни загуби, ако бъдат пренебрегнати. Затова е важно да поддържаме отворени всички възможности и да не затваряме вратите си за никого“, отбелязват те.

Междувременно, Пакистан изрази своята подкрепа за турския туризъм. На неотдавнашно туристическо изложение в Пакистан бяха организирани сесии на тема „Открий туристическия потенциал на Турция“, които подчертаха възможностите за сътрудничество между двете държави.

Очаква се пакистанският туристически поток да компенсира потенциалните загуби от индийския пазар, а експерти подчертават и факта, че интересът на китайските туристи към Турция също расте.