Новини Събития

Опера на площада през лятото в София продължава

   
Опера на площада през лятото в София продължава

Софийската опера обяви, че и тази година ще продължи традицията да представя големи спектакли и културни събития през лятото.

Под открито небе на площада пред храм-паметника "Св. Александър Невски" любителите на хубавата музика ще могат да се насладят на няколко постановки.

"Рилският пустинник"

Програмата ще бъде открита с духовната музикалната поема "Рилският пустинник" по текст на Тихомир Павлов и музика на отец Кирил Попов на 11 юли. Текстът е написан според житието на преп. Йоан Рилски Чудотворец.

Представленията са посветени на 1160 години от покръстването на българския народ.

Спектакълът ще се играе още две вечери - на 12 и 13 юли.

"Клетниците"

От 24 юли започва поредицата от девет спектакъла на мюзикъла "Клетниците" от Ален Бублил и Клод-Мишел Шьонберг, които се представят по договор с Music Theatre International (Europe) Ltd и Cameron Mackintosh LTD.

С тази постановка ще бъдат отбелязани 140 години от смъртта на Виктор Юго - една от големите фигури на френската и световната литература.

"Клетниците" е един от най-играните мюзикъли в света и ще бъде изпълнен в режисьорската концепция на акад. Пламен Карталов.

В главните роли са Владимир Михайлов, Орлин Павлов, Атанас Сребрев, Весела Делчева, Вениамин Димитров, Деница Караславова.

"Одата на радостта"

Фестивалът на площада ще завърши на 8 август с изпълнението на прочутата Симфония №9 на Лудвиг ван Бетовен.

Специално поканени са световнопризнатият диригент Даниел Орен, а за вокалните партии - Джесика Прат, Виолета Радомирска, Грегъри Кунде и Александър Виноградов.

Изпълнението на последната симфония на Бетовен е посветено на 240 години от написването на "Ода на радостта" от Фридрих Шилер.

"Симфония № 9" е последната пълна симфония на Бетовен, завършена е през 1824 година. Тя е сред най-популярните произведения на класическата музика и е определяна като един от шедьоврите на великия композитор.

"Симфония № 9" е първият пример на симфония, която използва вокални елементи и поставя началото на жанра хорална симфония. В четвъртата ѝ част има изпълнение от хор и четири солови вокалиста на адаптация на поемата на Фридрих Шилер "Ода на радостта".

През 1972 година фрагмент от тази част на симфонията е обявен за Европейски химн.