Събития

Министерствата на туризма и на културата правят концепция и национален календар на културните събития

   

Министър Мирослав Боршош (вляво), министър Мариан Бачев (вдясно) и главният редактор на TravelNews Мирослав Иванов представиха визията си за развитието на културния туризъм в България
  Ралица Анганаки

Министерството на туризма предвижда да разработи цялостна концепция за представянето на културния туризъм на различни пазари и най-вече на различни категории от туристи, дори и възрастови. Това обяви министърът на туризма Мирослав Боршош на първата конференция "Развитие на културния туризъм в България", организирана от специализираната туристическия медия TravelNews днес в залата Event Space във Vertigo Business Tower.

Преди създаването на концепцията, трябва да се отговори на големите въпроси - къде и кога, какво се случва, колко устойчиво се случва, какъв е достъпът, какъв поток от туристи има, каква е хотелската и друга инфраструктура, за да има смисъл да говорим за нещо повече, подчерта Боршош. „Когато всичко това е ясно, тогава да можем да правим адекватно представяне на българския културен туризъм като част Бранд България", посочи министърът. По отношение на културно-историческия туризъм Мирослав Боршош напомни, че продължава подготовката на специализираната карта от Министерството на туризма с обекти в контекста и на достъпа до тях.

През 2026 г. страната ни ще има национален културен календар. Процедурите вече са в ход и в средата на годината се очаква да бъде одобрен от Министерския съвет, обяви при откриването на конференцията министърът на културата Мариан Бачев. По думите му това е стратегически инструмент, който ще осигури дългосрочна предвидимост по отношение на предстоящите събития и неговата полза, както за културните институции и организаторите на събития, така и за Министерството на туризма, местната власт и общините.

„Уверени сме, че това ще засили интересът към различни обекти и събития, което от своя страна ще доведе до ползи за районите и общините, в които те се провеждат. Музеите и галериите в България имат централна роля за изграждането на един жив, динамичен, достъпен културен туризъм и те трябва да бъдат не само пазители на паметта, но и пространства за взаимодействие, преживяване и съвременно интерпретиране на историята. Подкрепяме усилията им в тази насока, включително чрез дигитализация и нови форми на културна комуникация, защото именно тази дигитализация ще им позволи по-добро промотиране на събитията“, обясни Бачев.

Развитието на културното наследство е ключов елемент от визията за утвърждаване на страната ни като дестинация не само за почивка, но и за духовно обогатяване, културно преживяване и историческо познание, каза Мариан Бачев. Според него културното наследство изисква координирани усилия между държавата, общините, културните институции и туристическия сектор.

Министър Бачев отбеляза, че Министерството на културата активно работи в тази посока и подкрепя дейността на българските археолози, финансира теренни проучвания и проекти за консервационно-реставрационни дейности на недвижими културни ценности. Тази година също ще бъдат отпуснати средства за такива дейности.

Опазването на културното наследство е и стратегически приоритет за цялостната икономика на страната. Не по-малко важно е тяхното съвременно, атрактивно експониране, така че културното наследство да бъде живо, достъпно и ангажирано за посетителите и местните общности, коментираха още двамата министри на туризма и на културата.

Мирослав Иванов