Тихомълком е приета възможността да се поставят вятърни електрически централи в морето, въпреки предизборните обещания, че това няма да се прави, защото ще съсипе туризма ни.
За пореден път политиците излъгаха туристическия сектор, като тихомълком приеха текстове в Закона за възобновяемите източници, според които поставянето на вятърни електрически централи в морето ще е позволено. Само преди малко повече от година политиците от управляващата сега коалиция се кълняха, че това няма как да се случи, тъй като туризмът е приоритетен за икономиката ни отрасъл, който пряко и косвено допринася за между 11 и 13 на сто от БВП.
Отново останахме излъгани, както се случи и с увеличението на ДДС за ресторантите, посочиха от Изпълнителното бюро на национално представената Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). За пореден път управляващите показват, че туристическият сектор не е приоритет, а милионите левове инвестиции лесно могат да бъдат хвърлени на вятъра в морето, независимо от икономическите последици за хилядите заети в сектора.
От БХРА нееднократно са алармирали, че перките и вятърните централи в морето ще съсипят туризма, ще нарушат екологията и биоразнообразието в крайбрежните зони на Черно море и ще доведат до преки загуби за бюджета.
Поставянето на перки явно обслужва нечии чужди интереси, но не и тези на икономиката, хазната или бизнеса, категорични са от ИБ на БХРА. Те припомниха, че Черно море е бурно и че неочакваните щормове и бури допълнително правят монтирането на вятърни централи неподходящо, защото има вероятност от събарянето им в морето и екокатастрофа.
Перки в морето в цяла зона се поставят в нетуристически, индустриални зони и това би била и първата асоциация на всеки турист, който ги види. Вятърните перки автоматично ще доведат до отлив на резервации, а приходите в бюджета от данъци и такси ще намалеят драстично, категорични са от туристическия бизнес.
Ветропарковете се изграждат предимно в Северна Европа, където силата на вятъра е подходяща и ефектите върху морския туризъм не са толкова големи, припомниха от Изпълнителното бюро на БХРА. Следва да се съобрази и фактът, че по крайбрежието на Черно море минава маршрута за миграция на птиците от Европа към Африка Виа Понтика.
Експерти са категорични, че нискочестотните вибрации и шумове от ветрогенераторите биха имали унищожителен ефект върху морските видове под водата, миграционните потоци и като цяло биха довели до прогонване на пасажите на рибите, създавайки условия за тяхното изчезване.
До значително замърсяване на региона според специалистите би довело и самото поставяне на подземните кабели, чиито диаметри са огромни и необходимостта от тяхната постоянна поддръжка и засилен трафик на плавателни съдове, ангажирани с тази задача.
Въпреки ясните становища на експерти, че инвестицията във ветрогенератори в прилежащата на страната ни акватория не само няма да са ефективни икономически, но ще съсипят и добре функциониращи и носещи приходи за местните общности и хазната бизнеси като туризма и риболова, политиците са предпочели да приемат законово тази възможност, без обществена дискусия и без ясно публични доводи, тихомълком, под масата.
От БХРА се надяват, че тези текстове да въпрос на недоразумение и недоглеждане, а не защита на лобистки интереси и ще отпаднат при преразглеждане на закона, на който президентът Румен Радев постави вето.
Настояваме политиците да проявят здрав разум и да отпаднат тези текстове за поставяне на вятърни електрически централи в морето, като по този начин да ни оставят да работим по време на активния летен туристически сезон, а да не се налага да спираме дейност и да блокираме пътища и градове, за да гарантираме бъдещето на бранша, заявиха от ИБ на БХРА.