Първият морски курорт у нас - Св. св. Константин и Елена, отбелязва 117-ата си годишнина.
Той е разположен на 8 км северно от Варна, върху естествена тераса над морето с височина около 15 м. Целият комплекс е покрит с многогодишна широколистна гора, достигаща почти до брега.
Плажната ивица е дълга повече от 3.5 км, а площта й е 55 000 кв. м. Открита е от май до октомври, като на туристите се предлагат различни атракции и развлечения.
В курорта има тенис кортове, детски площадки, футболно игрище, открити и закрити минерални басейни и яхтени пристанища с капацитет 40 средно големи яхти, множество заведения за хранене и забавление.
Минерални извори без аналог в Европа
На територията на комплекса има седем минерални извора без аналог в Европа. Те извират от 1800 до 2050 метра дълбочина с общ дебит 175 л/сек.. Един от изворите се влива директно в морето и е топъл (между 40 и 60 градуса), заради което е посещаван почти целогодишно.
Минералната вода в Св. Св. Константин и Елена лекува успешно различни заболявания, а в комбинация с уникалния климат в района оказва благоприятно влияние върху цялостното състояние на организма, посочват от курорта.
Първи високопоставен гост на курорта - княз Александър I Батенберг
Още от средата на 19 век манастирът „Св. Константин“, изграден в района, е любимо място за почивка на варненци.
Историята разказва, че първият български княз Александър І Батенберг обичал да идва във Варна и познавал околностите на града. Той посещава за първи път Св. Константин през август 1880 г. и така се превръща в първия високопоставен курортист в манастира.
През 1882 г. се създава двореца Сандрово, по-късно преименуван на Евксиноград.
Първият хотел
През 1899 г. манастирът „Св. Константин“ и стопанството към него стават собственост на Областния съвет на Варна. През 1907 г. се стига до решението местността около манастира да се превърне в курорт.
Първият „хотел“ става винарското училище, чиито класни стаи са ремонтирани и пригодени да приемат туристи. Първите летовници идват през 1908 г., с което се слага началото на курорта и на морския туризъм у нас.
Създаването на парка, който и до днес включва интересни дървесни видове, храсти и красиви цветя, се свързва с чешкия паркостроител Антон Новак, прославил се с изграждането на дворците Шьонбур и Белведере във Виена и със създаването на морската градина във Варна.
Най-старото дърво на територията на курорта днес е над 100-годишен полски бряст, разположен в двора на Международния дом на учените "Жолио Кюри", който се ползва със статут на защитено дърво.
Днес Св. св. Константин и Елена е третият по капацитет и четвърти по посещаемост български морски курорт. Според Националния статистически институт, към 2020 г. комплексът разполага с 6420 легла в 45 места за настаняване.
Уникална дайвинг атракция
Уникална световна дайвинг атракция се намира в акваторията на Св. св. Константин и Елена – 50-метровият самолет Ту-154, обслужвал българското правителство в продължение на 20 години.
Самолетът е на 700 метра от яхтеното пристанище на комплекса, потопен на дълбочина 22 метра под морското равнище. Достъпът до него е свободен за всички сертифицирани водолази.
В блог от курорта споделят топ 5 на най-популярните за снимки в социалните мрежи места в курорта. Това са:
Ангелите на входа на хотел Вила Чинка
Пейката пред вилите Астор Гардън
Фасадата на Вила Чинка
Тронът до Вила Чинка
Търговски център Приморски
На БФБ
Българска фондова борса въвежда акциите на туристическото дружество за търговия на борсата на днешната дата преди 26 г. - на 19.05.1998 г.
В началото на 2003 г. Министерство на икономиката продава чрез борсата 72% от 75-процентното си дялово участие в "Свети Свети Константин и Елена" АД, като дружеството престава да бъде преобладаващо държавна собственост.