Новини Събития

Милена Димитрова е вторият носител на годишната награда на името на Максим Минчев

   
Милена Димитрова е вторият носител на годишната награда на името на Максим Минчев

Милена Димитрова е вторият носител на Националната награда на името на дългогодишен президент на АБУЖЕТ и 17 години генерален директор на БТА Максим Минчев (1953-2020). Отличието е присъдено от Българската асоциация на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ). Церемонията се провежда в зала „Максим“ на БТА.

Генералният секретар на АБУЖЕТ Пламен Старев представи номинациите и обяви носителят на наградата за 2025 година – Милена Димитрова. Той посочи, че тази награда се връчва за високи творчески постижения в областта на журналистиката, но и за активна работа за развитие на туризма, което е основна цел на АБУЖЕТ.

„Учредихме я от уважение към нашия приятел – дългогодишният президент на АБУЖЕТ, пътешественикът и разказвачът на историята Максим Минчев“, каза Пламен Старев. Носителите й ще бъдат журналисти и писатели, активно работещи за изпълнение на целите на АБУЖЕТ – да помагаме за опознаването на света, като в света е и България, естествено. Да правя този свят по-близък до нас, разказвайки за него на езика на международния туризъм.

Основна цел на наградата е да подпомогне журналисти, писатели, блогъри – членове на АБУЖЕТ, за значими авторски произведения в областите на журналистиката и професионалните заслуги в областта на туризма.

По здравословни причини Милена Димитрова не може да получи лично статуетката. Но се включва с видеообръщение, в което благодари на колегите за високото признание. Тя акцентира на авторитета, който има АБУЖЕТ и уважението, което продължаваме на изпитваме към Максим Минчев. Светът се променя пред очите ни. Ние също трябва да се подобрим, за да го покорим, заяви Милена Димитрова.

Маги Гигова, миналогодишната носителка на приза, връчи наградата на майката на Милена – Божана Димитрова, едно от най-ярките имена на българската радиожурналистика, един от основателите на Програма „Хоризонт“.

ЗА Милена Димитрова

на Обществения съвет на БНР.

Завършва с отличие радиожурналистика във Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“, но работи 24 години в централния печат, 12 от които в седмичника „168 часа“, 4 години във в. „Труд“ и др. През 1990 г. учи във френския Център за усъвършенстване на журналистиката в Париж, публикува във вестника „Sud-Ouest” в Бордо и в швейцарската издателска група „Edipress“ в Лозана. Съосновател и редактор е на парламентарния вестник „Дебати“. През 2002 г. защитава докторската си дисертация по парламентарна журналистика и през 2002-2003 г. специалист в Университета в Колумбия, щата Мисури. В САЩ осъществява и международен си медиен проект „Медиите срещу корупцията през ХХI век“. От 2004 до 2006 г. води авторското предаване „Под контрол“ по Радио „Нова Европа“ и в БНР: какво се случва след големите скандали за корупция. В продължение на три години пише и снима 15-минутни филми за антикорупционното ТВ предаване на ProMedia „На чисто“. Преподава е парламентарна журналистика и въвежда в разследването журналистика в Софийския университет, етика и медийно право в Американския университет в България, гост-преподавател е в Университета в Щайер, Австрия. Два поредни мандата е член на Борда на SEEMO – Медийната организация на Югоизточна Европа със седалище във Виена. От 2007 до 2015 г. работи в европейската държава, след като сътрудничи на базиран в Брюксел сайт и служи в държавната администрация.

Милена Димитрова е носител на авторитетната международна медийна награда „За по-добро разбирателство в Югоизточна Европа“ на SEEMO и д-р Ерхард Бусек. Удостоена е със Сребърната статутка на КОАЛИЦИЯ 2000 и USAID, със „Златно перо“ на СБЖ, с най-високата награда на Министерството на културата „Златен век“ и серия други отличия. Документалната й книга „Златните десетилетия на българската електроника“ (Труд, 2008) е преиздадена две поредни години. Книгата й „Втората България“ (Книгомания, 2020) получава наградата на СБЖ за актуална публицистика. С „Проклятието на бялото сирене“ (Книгомания, 2021) Милена Димитрова влезе в класацията за Топ 100 на най-търсените български книги през 2021 година. Съставител, редактор и съавтор е в „Антология на миражите – 50 пътеписа от чудесата на света“ (Книгомания, 2022). Наскоро в Националната библиотека „ Св. св. Кирил и Методий” е премиерата на най-новата й книга – „Десет велики българолюбци”.

АБУДЖЕТ (АБУЖЕТ)
Това е абревиатура на Асоциацията на българските журналисти и писатели по туризма, според изписването й на френски език. В нея членуват над 60 журналисти от различни медии – печат, радио, телевизия, както и блогъри и писатели.
ABUJET е член на FIJET – Международната федерация на журналистите и писателите по туризъм (Fеdеration Internationale des Journalistes et Ecrivains du Tourisme). Създадена е в края на 1954 г., когато председателят на Съюза на белгийските журналисти по туризма Раф Алофс се насочва към колегите от Франция и Италия с призив за създаване на съюза. На 2 декември колеги от трите държави основават в Париж FIJET. Първият конгрес на новата организация се провежда през 1956 г. в Ница. Същата година в България група журналисти, пишещи по туристически теми, учредяват ABUJET – българска секция към FIJET.
„Бащи” на ABUJET са някои от най-големите имена в българската журналистика и публицистика: Валери Петров, Богомил Райнов, Богомил Нонев, Николай Тодоров, Ивайла Вълкова и др.