Новини Транспорт

На Летище Варна работят два скенера при 5 полета в един час

   

Опашки се извиха тази сутрин на Летище Варна
  Мирослав Иванов, Варна

Огромни опашки се извиха тази сутрин на Летище Варна заради работещи само две ленти със скенери за проверка на пътниците и ръчния багаж. Това установи репортер на TravelNews на място. Персоналът е недостатъчно и не може да обработи над 500 пътници до 5 дестинации в един и същи час. Полетите бяха в периода от 8:30 до 9:15 ч. и са до София, Прага, Катовице (Полша), Острава (Чехия) и Франкфурт. Наложи се да започнат да викат отпред пътниците за София, защото не могат да стигнат до гейтовете. Това беше най-ранният полет.


Всичко това се случва през започналия летен сезон по Българското Черноморие. "Недопустимо е да има неуредици след като знаят предварително програмата и полетите", коментираха пътници пред TravelNews. 
От "Фрапорт България", операторът на Летище Варна, обещаха, че ще извършат проверка на случая. По-късно обясниха, че имат наложена компенсаторна мярка от ГВА за по-стриктни проверки и затова преминаването става по-бавно. Освен това от централата на "Фрапорт" постоянно извършват мониторинг на работата на Летище Варна.

Оттам напомниха на всички пътници да идват през летния сезон два часа по-рано на терминала.
Ситуацията идва само дни след като имаше проблем и на Летище София, където пътници останаха блокирани в ръкав. Вицепремиерът и транспортен министър Гроздан Караджов обяви безпрецедентни мерки заради сериозни проблеми в обслужването на пътници на Летище София, включително временно отнемане на лиценза на наземния оператор Swissport. Поводът е случаят с полет от Лондон, при който над 130 пътници са били задържани без обяснение в затворено пространство за почти час.

„До тук виждам неадекватно обслужване от страна на служители на наземната инфраструктура. Нещо е скъсано – ще изискам цялата документация. Има и очевидно неработеща система за кацане. Това ще бъде разгледано на място и ще намерим решение“, подчерта транспортният министър.


Мирослав Иванов, Варна