Новини Събития

Соня Йончева, Пласидо Доминго, Хосе Карерас в летния сезон на Софийската филхармония

   
Соня Йончева, Пласидо Доминго, Хосе Карерас в летния сезон на Софийската филхармония

Софийската филхармония ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights. Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на форума. На диригентския пулт ще застане маестро Найден Тодоров, съобщи БНР. 

През първата вечер на фестивала в чест на 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син, Софийската филхармония ще представи програма от популярни валсове, полки и маршове на фамилията Щраус. Ще звучат емблематични творби, между които "На хубавия син Дунав“, "Кайзер валс“ и "Трич-Трач полка“.

Втората вечер е озаглавена "Примадона под звездите“. Тя представлява оперна гала, която ще представи една от най-ярките млади звезди на световната оперна сцена – Моника Конеса и мексиканско-италианския тенор Маурицио Трехо. Двамата гостуват за първи път в България. Програмата ще включва подбрани арии от италианската опера на Верди, Пучини, Маскани и Белини. 

Финалът на фестивала ще отведе зрителите в Холивуд с любима филмова музика. Концертът "Холивуд завинаги“ включва оркестрови сюити и теми от емблематични заглавия като: "Мисията невъзможна“, "Карибски пирати“, "Джеймс Бонд“, "Междузвездни войни“, "Форест Гъмп“ и др.

На 28 и 29 август под палката на маестро Найден Тодоров Софийската филхармония ще партнира на българската оперна гордост Соня Йончева за две забележителни оперни гали пред храм "Св. Александър Невски". В първата вечер ще гостува за пръв път в България голямата звезда на италианската оперна музика и любимец на публиката по света тенорът Виторио Григоло. Заедно със Соня Йончева ще изпълнят популярни арии и дуети от оперното изкуство, но също така и любими песни от попмузиката.

Кулминацията ще бъде гостуването за първи път на обща сцена у нас на двама от легендарните "Тримата тенори" – Пласидо Доминго и Хосе Карерас.

Началото на новия концертен сезон на Софийската филхармония ще бъде поставено на 11 септември с Концерт за пиано №1 и Симфония №4 от Чайковски със солист Емануил Иванов и диригент маестро Найден Тодоров.