Новини Събития

Двореца – Балчик става летен дом на Панагюрското златно съкровище

   
Двореца – Балчик става летен дом на Панагюрското златно съкровище

Едно от най-емблематичните златни съкровища на България, прославили страната ни по света – Панагюрското, ще гостува през лятото на 2021 г. в Двореца – Балчик. Оригиналните златни съдове, открити от братята Павел, Петко и Михаил Дейкови на 8 декември 1949 г. по време на изкопни работи при тогавашната керемидена фабрика в Панагюрище, ще останат в Двореца в продължение на два месеца.

Изящните творения, изработени от чисто злато с общо тегло над 6 кг, ще бъдат изложени в Каменната зала от 1 август до 30 септември. Култовият сервиз се състои от 9 съда – фиала, амфора, ритони и канички, по външните стени на които са изобразени сцени от трако–гръцката митология.

Четири от ритоните са оформени като глави или като предната част от телата на животни – овен, козел, и две с глава на елен лопатар. На един от ритоните е изобразен тържествения пир в чест на сватбата на Дионис с критската принцеса Ариадна. Три от съдовете са канички, оформени като глава на Амазонка. Дръжките на тези канички са оформени като кентаври - митологични същества с тяло на животно и глава на човек.

Майсторска изработка има и намерената фиала – кръгъл плитък съд, върху който са гравирани четири кръга. Във всеки от кръговете има 24 изпъкнали орнамента с намаляващ размер от ръба към центъра на фиалата. Най-външният и двата по-малки от него са оформени като негърски глави, а последният най-вътрешен кръг е от жълъди. Между самите редове и отделните елементи фиалата е украсена с растителни орнаменти.

Най-интересен по форма и украса е големият амфоровиден съд. Дръжките му са оформени като борещи се помежду си кентаври, а двете отверстия за изливане на виното, намиращи се в основата на съда - като негърски глави. Изключително богатата украса на амфората се допълва от майсторски пресъздадени сцени от митологията.

През последните години държавният културен институт „Двореца“ в Балчик се утвърди като уникално арт пространство с организираните на територията на архитектурно-парковия комплекс пленери, театрални и оперни спектакли на откритата лятна сцена, артистично-музикалните вечери в „Нимфеума“, художествените и историческите изложби. През отминалата 2020 г., въпреки пандемията, изложбата на съкровището „Татарската плячка“, организирана съвместно с Националния исторически музей, предизвика небивал интерес. Очаква се Панагюрското златно съкровище да привлече още повече посетители.



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати