Новини Турагенции

Туроператорът Абакс ще заведе дело срещу заповедта за карантина за Африка

   
Туроператорът Абакс ще заведе дело срещу заповедта за карантина за Африка

Най-големият български туроператор „Абакс“ ще заведе дело до края на седмицата срещу заповедта за карантина от Африка, която беше издадена в петък от здравния министър проф. Костадин Ангелов. Това съобщи за TravelNews Горчо Пасев, управител на компанията. Сдружението на туроператорите и туристическите агенти "Обединение бъдеще за туризма" обмисля същите мерки. Туроператорът има организирани 34 чартъра само до 1 май 2021 г. за дестинации като Египет и Тунис, които са в Африка. Те са изпратили и писмо до вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова, с молба за съдействие за промяна на заповедта. В него пише следното:

„Най-напред искам категорично да заявя, че за целия екип на туроператор АБАКС, е ясно и не подлежи на никакъв коментар, че за Правителството и за НОЩ, здравето на населението е с най-висок приоритет. Също сме солидарни с това и изразяваме подкрепа за всички противоепидемични мерки, които са основани на научен подход и са скрепени с доказателства. На 12.03.2021 Министъра на Здравеопазването, г-н Ангелов издаде заповед, с която въвежда задължителна 10-дневна карантина за всички пристигащи от Африка. Категорично изразяваме становището на АБАКС и на стотиците туристически агенции, които са наши партньори, че тази заповед е вредна за туристическия сектор, но за сметка на това недоказано ефективна в борбата с коронавируса COVID-19.

Хронология на събитията и факти:

На 09.03.2021 от МЗ се спусна неофициална информация, че предстои да се наложи задължителна карантина на пристигащите от Занзибар.

На 11.03.2021 Министъра на Здравеопазването, пред всички телевизии заяви от Бургас, че задължителна карантина на пристигащите от Занзибар няма да се налага.

На 12.03.2021 Министъра на Здравеопазването издаде заповед 167, базирана на Препоръки от Доклада на г-н Ангел Кунчев. Същия доклад няма дата на входиране.

В рамките на 4 дни имаме 3 пъти промяна в позицията на здравните власти. Това показва, че решенията не се базират на данни и не са резултат на задълбочен анализ, а са спонтанни, хаотични решения, взети на принципа, че като не знаем какво да правим, „по-добре да правим нещо, отколкото нищо“ и си е чисто и просто отчитане на дейност!

Заповед 167 / 12.03.2021 е издадена на основание на Предложение на ГДЗИ за въвеждане на временни противоепидемични мерки на територията на страната по време на удължената с Решение № 855 на Министерския съвет от 25 ноември 2020 г. до 31 януари 2021 г. извънредната епидемична обстановка. Четейки предложението, виждаме поредица от цифри за България – за заболеваемост, за хоспитализации, за смъртност и т.н., но никъде не намираме и една цифра показваща как пътуванията и по-точно пристигащите от Африка влияят за увеличение на заразата.

В края на доклада препоръката в т.2 е да се наложи 10-дневна карантина на влизащите от Африка. Но в текста по-горе никъде не намираме аргументи, които да водят до подобна препоръка. Освен, че един щам, е открит още август 2020 в Южна Африка, друг аргумент няма. Нито разпространение на щама в Африка, нито в Европа, нито в Азия. Няма и данни за разпространение на другите щамове. Липсват данни. Просто изводът е лепнат „лобистки“ в края на текста, за да обслужи кой знае какви интереси и за да покаже, че се вземат всякакви, дори и драстични мерки.

Считам, че за да се вземе подобно решение, следва да се покажат на обществото, в подписан доклад, от коя държава колко човека са дошли, колко са тествани и колко от тестваните са дали положителен тест за covid-19. Убеден съм, че такива данни не се дават, защото ще покажат, че процентът на заразените дошли от Занзибар, например е в пъти под този на дошлите и имащи позитивен PCR, от която и да е европейска държава. А защо Африка се дискриминира?

Освен това, континентът Африка е огромен. Как може да се генерализира? Можем ли да поставим под един знаменател държави, които са отдалечени по 8-10 хил. км една от друга? И ако Занзибар е нарочен по политически причини, защо се налага карантина за идващи от Тунис, Египет, Мароко???

Знаете ли, че в Египет мерките са много по-строги отколкото в България и че заболеваемостта е смешна пред данните за България! В Египет се влиза с негативен PCR тест, хотелите, круизите, автобусите работят на максимално 50% от капацитета си, температура се мери при всяко влизане и излизане от хотела, а носенето на маски и ръкавици от персонала се спазва на 100%. В 103 милионен Египет има по 600 случая на ден и общо 190 000, а 7 млн. България е с по 2600 случая на ден и общо 277000.

Категорично настоявам да се изнесат данни и факти, на които почива препоръката в доклада на г-н Кунчев за 10-дневна карантина и след това да се подходи, както в цивилизована Европа – мерки да се вземат страна по страна и да се съобщават поне 2 седмици преди да влезнат в сила. Не може да работим без предвидимост, в хаотично вземани решения от днес за утре!“, завършва писмото на Горчо Пасев от „Абакс“ до министър Марияна Николова.

Мирослав Иванов



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати