Хотели

Хотелиерите настояват за бърз достъп до евтино финансиране

   
Хотелиерите настояват за бърз достъп до евтино финансиране

Браншът ще продължи да се подпомага и мерките за преодоляване на последиците от Ковид-19 ще се запазят. Това заяви вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова пред част от Изпълнителното бюро на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). От името на организацията в работната среща участваха Георги Щерев, председател на Изпълнителното бюро, и членовете Бранимир Миланов, Атанас Димитров и Веселин Налбантов, както и почетният председател Благой Рагин.
Вицепремиерът подчерта, че водещ приоритет сега е подготовката и реализирането на летен сезон 2021, както и защитата на печата за безопасност, който страната получи като сигурна туристическа дестинация. По думите й трябва с общи усилия да се работи за рестарт в отрасъла и продължава политиката по откриване на представителства в чужди страни, които са приоритетни пазари за България.
Тема на дискусията бяха и възможностите за получаване на кредитиране за фирмите в бранша. Бизнесът настоява за гъвкавост и отсрочка на задълженията по заеми. Министър Николова посочи, че се води активен диалог с компетентните институции, като това е един от начините да не се допускат фалити в отрасъла и да се постигне желаният рестарт на работата в сектора.
По информация на асоциацията в момента хотелският бизнес по морето е много заседнал и стартът на летния сезон ще е много труден. И поясниха, че между 2 и 12 стаи в градските хотели са били заети по време на пандемията. На дискусията бяха коментирани и въпросите за визията на курортите и липсата на квалифицирани кадри в отрасъла.

Да се предприемат мерки за осигуряване на ликвидни средства за туристическия бизнес и допълнително отсрочване на плащанията върху стари кредити, предлагат от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) по време на поредицата от срещи с представители на политическите сили, кандидати за 45-то Народно

В настоящия момент банките в България считат туристическия сектор за рисков и въпреки препоръките на Европейската централна банка, не отпускат нови заеми за туристическия сектор, а старите кредити са разсрочени за срок от максимум 1 година, която изтича през пролетта за повечето хотелиери. Според анализите на световни експерти обаче кризата в туризма ще продължи минимум 4-5 години, като възстановяването на сектора ще започне чак през 2023 г.

В тази връзка от БХРА предлагат:

·         Банките да предоговорят кредитите, като се осигурят 5- годишни гратисни периоди

Голяма част от хотелската база е построена и реконструирана с кредити. След пандемията през март 2020 г. кредитите в България бяха разсрочени за период от 6 месеца до 1 година, като при втората вълна от края на есента се прие мораториумът върху заемите да е до 31 март 2021 г.

Това е изключително недостатъчно, имайки предвид факта, че през изминалата година не е имало никакъв туристически бизнес и на практика хотелиерите нямат приходи, от които да погасяват задълженията, които трябва да се обслужват след май 2021 г. В тази връзка е необходимо банките да предоговорят кредитите, като се осигурят 5- годишни гратисни периоди, време през което се надяваме да се съживи туризмът и да се стабилизират фирмите. През този гратисен период би било добре кредитите да се обслужват според възможностите на всяка една от фирмите-кредитополучатели.

·         Предоставяне на кредити за оборотни средства в размер до 500 000 евро за подготовка на сезона

На много от хотелиерите им липсват средства за подготовка на сезона поради липса на ранни записвания и плащания по тях.

В тази връзка е необходимо и да се предоставят кредити за оборотни средства в размер до 500 000 евро, за да може да се подготви сезона и да се поемат разходите първите 2-3 месеца, тъй като плащанията от туроператорите по предоставените услуги са до 2 месеца след предоставяне на услугата.

·         Предоставяне на потребителски кредити за заетите в туризма

За банките туристическият отрасъл е рисков и те отказват да отпускат потребителски  кредити за заетите в туризма, поради което той се пренасочва към други икономически отрасли.

В тази връзка е необходимо, за да се запази персонала за работа в туристическия бранш, да се разрешават потребителски кредити.

Имайки предвид горенаписаното, според нас е необходимо държавата да гарантира пред банките рисковете в туристическия сектор, така че да се отпуши процеса по разсрочването на кредитите, за осигуряване на оборотни средства и за потребителски заем за заетите в туристическия сектор, в т.ч. и за персонала.

Ако това не се случи, за стартирането на летния туристически сезон голяма част от хотелиерите може и да не оцелеят.



Анкета

Къде ще пътувате за Великден и майските празници?


Резултати