Новини Хотели

Хотели и ресторанти готови за стачни действия заради високата цена на тока за бизнеса

   
Хотели и ресторанти готови за стачни действия заради високата цена на тока за бизнеса

Хотелиери и ресторантьори са готови да започнат повсеместни активни стачни действия заради ръста на цените на тока за бизнеса през последния месец. В пиковите часове цената на мегаватчас достига до 2000 лева и сметките ще са непосилни за бизнеса. Още повече, че според енергийни експерти ценовите равнища ще се запазят и през следващите месеци, а пазарът не е в състояние да поеме драстично увеличение на цените на услугата за крайния клиент.

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация вече алармираха в писмо до министъра на туризма и до КРИБ за опасността от фалити вследствие на високата цена на тока в случай, че не се предвидят компенсации за бизнеса.

Наред с краткия сезон, застрашен от ръста на цените на тока, трябва да се има предвид, че хотелският и ресторантьорският бизнес са много енергоемки и токът е голямо перо в разходите на фирмите. Увеличението на цената на тока до 2000 лева за мегаватчас е в часовия пояс след 16 часа, в които се осъществява близо 45 на сто от потреблението на хотелите. Затова и от бизнеса не могат да си позволят да икономисваме електроенергия точно тогава, когато туристите се връщат от плажа, използват най-големи количества топла вода, а кухните работят на максимум, за да се подготвят за вечеря. Освен това в този период и климатиците работят на абсолютен максимум, защото времето е топло и задушно, припомни председателят на БХРА Георги Щерев. По-добре да не работим при такива цени на тока, подчерта той.

„След пандемичните години летният туристически сезон силно се скъси, разходите, формиращи туристическия продукт, драстично се увеличават, пазарът и туроператорите приемат увеличаване на цената с не повече от 5-7%. В тези условия на несигурност и неизвестност е немислимо да се продължава да се мисли за адекватно туристическо предлагане“, се казва в писмото на БХРА до министъра на туризма.

 

В стачна готовност сме

Веселин Налбантов, зам.-председател на БХРА и собственик на хотел в Слънчев бряг  

Необходимо е държавата да предвиди компенсации над определена цена на тока, както беше по време на пандемията от КОВИД-19. На никой не му стана ясно на какво точно се дължи това драстично увеличение в цената на електроенергията за бизнеса в момента. Като че ли тихомълком се случи, а обрича на гибел целият сектор. След няколко дни когато пристигнат фактурите за ток хотели и ресторанти масово ще изпаднем в несъстоятелност, защото не можем да си ги платим.

Буквално ни обричат на гибел. Ако досега съм плащал 10 000 лева сметка за ток, сега ще ми искат 120 000 лева. Как точно да ги платя при условие, че няма как да поискам от клиентите 10 пъти повече, а и да поискам – няма кой да ги плати.

Членовете на БХРА сме в стачна готовност иначе би означавало да се оставим да ни убият без бой.

Държавата трябва да подпомогне сектора

Атанас Димитров, зам.- председател на БХРА и собственик на ресторант в София         

Има опасност от масови фалити. Туризмът е стратегически отрасъл за българската икономика, предлага комплексна услуга и към него са прикрепени много други отрасли на икономиката.

Държавата изостава по отношение на мерките за високата цена на тока за бизнеса. Основният разход в сектора на хотелиерството и ресторантьорството е електроенергията. 2/3 от стойността на продукта е електроенергия. Парламентът трябва да приеме трайна мярка за компенсация при надвишаване определен ръст на цените на тока и държавата да реагира с подпомагане на бизнеса. Това е стратегическа политика. Хората в парламента трябва да седнат и да помислят какво се случва с икономиката на държавата. Още повече че след пандемията от Ковид-19 се наблюдава свиване на туристическия летен сезон – беше около два месеца, сега пада под 45 дни.

 

Цялата икономика зависи от туризма 

Златко Златанов, зам.-председател на БХРА и собственик на хотел във Велинград

 Туризмът е златната кокошка на българската икономика и от този сектор зависят редица други отрасли. Държавата не бива да позволява да се печели на негов гръб без ясно обективни причини за това драстично поскъпване на електроенергията за бизнеса. В противен случай ще фалира не просто туристическия сектор, а и цялата държава.

Драстичното поскъпване на електроенергията е геноцид и може да доведе до пълно заличаване на целия туристически сектор. Не можем инвеститорите да работим цяла година, за да покрием евентуално сметките си за ток.

Спешно трябва да се върнат компенсациите за бизнеса при цена от над 250 лева за мегаватчас. Тук говорим за драстично раздути цени, които достигат до 2000 лева за мегаватчас. И това естествено води след себе си протести. От БХРА сме в стачна готовност.

Първо да решим собствените си проблеми, после да помагаме на другите 

Малин Бистрин, зам.председател на БХРА и собственик на два хотела и механа в Банско

Бизнесът и на регион Банско е силно притеснен от ръста на цените на тока.  Възмутени сме от решенията взимани в енергийния сектор да се изнася ток като помощ за Украйна и за съседни балкански държави, когато нашия бизнес бедства. И да се налага ние да плащаме сметката. Наистина, свободен пазар сме, но не бива да забравяме, че родният бизнес плаща данъци в България и трябва на първо място да се мисли за българската икономика.

Спешно трябва да се реши кризата в енергетиката у нас. Сезоните се изместиха, лятото е активен период и на морето, и на планината.  А цените на туристическите пакети са формирани преди година, при различни цени на тока.

Разстрелват ни

Георги Тръпков, член на УС на БХРА и собственик на хотел в Поморие

Увеличението на цената на тока за бизнеса е като бухалка. За пореден път някакъв престъпен консорциум иска да печели на гърба на инвеститорите. Не е ясна обективната причина за ръста в цената на тока, а с него буквално ни разстрелват.

Мачкат ни поголовно и явно сме сгрешили мястото за инвестиции.

 

Държавата трябва да помогне на сектора, който пълни хазната и от преди прехода

Мариян Беляков, член на УС на БХРА и изпълнителен директор на „Пампорово“ АД

 От 30 години всякакви мерки в посока укрепване и създаване на устойчивост на българския туризъм са все закъснели. Има едва няколко примера с добри практики в последните години. Виждаме, че дори и при добра воля от Министър на туризма, сектора никога няма приоритетен статус от страна на държавата и сам един министър няма силата да постави туризма, където му е мястото. В моменти като този, когато цените на електрическата енергия за бизнеса достигат отново до пикове от 1700 лева за мегават, а средната цена отново скача доста над поносимите 200 лв за мегават, изгледите пак не са добри. Всяка цена над 200 лева вече е непосилна за бизнеса и следва държавата да се погрижи за приемане на  компенсаторен механизъм.

Проблемът е огромен и допълнително ще се задълбочи през зимата, тъй като тази висока цена е непосилна за бизнеса, който и без друго се развива в условия, които го правят неконкуретноспособен. Като добавим и връщането на ДДС на 20 на сто за достъпа до спортни съоръжения, неразривно свързан и с туризма, особено зимния, растящата инфлация и непрекъснато увеличаващите се разходи за работни заплати, спекулата и какво ли още не.

Както казах, когато секторът е притиснат до стената и оцеляването му виси на косъм се изискват нестандартни мерки. Държавата трябва да помага, а не да се крие зад европейски термини като „държавна помощ“ – забранена. Тя трябва да влезе в ролята си на стопанин и да поиска огромни компенсации от Брюксел не само за тази висока цена на тока, но и за всички огромни щети, които са много повече от тока сам по себе си. Всеки добър финансов анализатор може да подготви тази справка и да я обоснове.

Ще фалираме 

Тодор Янакиев, член на УС на БХРА и собственик на заведения в Търговище

С тези цени на тока буквално сме пред фалит. Готови сме за стачни действия, но се надяваме политиците да проявят здрав разум и да намерят работещо решение.