Плажът Силистар съвсем не е единственият, до който се стига след плащане на незаконна такса за преминаване и паркиране - защото пътят минавал през частни имоти. Подобни безобразия има и на други места по красивото ни Черноморие, при това от години, пише Сега.
„Същото се случва в залива между Черноморец и Созопол - конкретно става дума за плажа с тополите или Царския плаж, който се намира преди къмпинг "Градина" в посока Созопол", възмущава се зрител на Нова тв в разгара на лятото. И разказва: "Достъпът до плажа е възможен през два полски пътя. На единия пернишка фирма е поставила бариера и събира входна такса, която уж е за паркинг, а има само голи поляни до самия плаж. Фирмата издава касови бонове, които изглеждат напълно редовни, но е абсолютно безумие да нямаш право на избор и да не те допускат до плажа с личния ти автомобил. А другият черен път, по който може да се стигне до плажа, през последните години се разравя и става непроходим за обикновен лек автомобил".
Този разказ всъщност е стар - от лятото на далечната 2015 г. Абсурдното е, че 10 години по-късно почти нищо не се е променило - само таксата за автомобилите е пораснала "инфлационно" - от 3 на 10 лв., и бирникът не е пернишка фирма, а софийска.
Читател на "Сега", който в момента отдъхва близо до въпросния къмпинг "Градина", описа същата възмутителна картина, като ни изпрати снимки, вкл. и на издадения му на 22 юли касов бон: "Някаква софийска фирма иска по 10 лв. на кола, за да я пусне да мине по черен път към плажа между Черноморец и Созопол. Инвестицията е нула - само един "касиер" е оборудван със стол и касово апаратче. Теренът дори не е заграден като частен", ядосва се Светослав.
Паркинг няма - както и преди 10 години, но пък таксата за паркиране е налице. Подобно на случая със Силистар (който описахме преди дни) и тук таксосъбирането се извършва от служители на току-що регистрирана (през юни) фирма с име ТИС 2024 ЕООД.
Случаят с платения достъп до Царския плаж е дори по-скандален от казуса със "Силистар", където таксите се събират от името на собственици, през чиито терени преминават колите на път за плажа. Край къмпинг "Градина" обаче събирачът на такси се е самонастанил в чужди земи и без да пита собствениците, е сложил павилион - каса. Проверка на "Сега" показа, че това самоуправство датира поне от месец.
Собственици на 8 декара в района на „Кайт бар" на къмпинг „Градина" отчаяно търсят помощ срещу напълно непознатите напрапници, съобщават медии в средата на юни.
"Това е наш реституиран имот. Ние не можем да правим нищо в него, дори да го оградим, защото попада в защитена територия и имаме забрана от РИОСВ. Но се появява някаква фирма, настанява се и започва да събира нерегламентирано по 10 лв. на влизащ автомобил", разказва Теодора Свиридова, която е един от потърпевшите собственици. Сезирани са МВР, екоинспекцията, общината, но резултат няма. Полицията се отзовала на сигнала, но след като униформените си тръгнали, павилионът на събиращите такси просто се преместил на по-дискретна позиция - в храстите.
Станислав Тодоров, собственик на "превзет" терен, описва абсурдната ситуация: „Миналата година при опит да обособим границите на имота общинската администрация и РИОСВ ни казаха, че тук не може да се влиза и загражда по никакъв начин, защото е защитена зона". Човекът не повярвал на очите си, когато сега през юни установил, че някой е монтирал в собствения му имот заграждения - заради предстоящо парти в „Кайт бар".
"Кайт бар" наскоро влезе в черните новини, след като полицай в изпитателен срок, заработващ допълнително като охрана (облечен с жилетка на "Делта гард"), счупи челюстта на младеж заради бутнато по невнимание парче пица.
Данъкоплатци има, държава няма
Междувременно в социалните мрежи се трупат и други оплаквания за безчинства по морския бряг. А държавата и местната власт немеят. Вече дълги години.
Така все по-крещящ става въпросът защо изобщо плащаме данъци на държава, която не може да защити нито частната собственост, нито защитените зони, нито свободния ни достъп до плажовете, които по конституция са собственост на всички българи.