Анализи Новини

България трябва да рекламира там, където са туристите – а не там, където са дипломатите

   
България трябва да рекламира там, където са туристите – а не там, където са дипломатите

Председателят на Българската асоциация за туризъм (БАТ) Ивелин Кичуков излезе с позиция, че туризмът не е протокол, а пазар. И всяко евро, вложено в реклама, трябва да се харчи там, където ще доведе реални туристи и приходи за българската икономика. Според него България спешно се нуждае от преосмисляне на посоката, в която насочва своите рекламни усилия в туризма.

Последният доклад на European Travel Commission показва, че през 2025 г. европейските туристи ще осъществят 640 милиона пътувания вътре в Европа. Петте най-големи изходящи пазара за европейски туризъм ще бъдат:

Германия – 18,5% (118,4 млн. пътувания)

Великобритания – 11,7%

Франция – 6,8%

Нидерландия – 5,8%

Италия – 5,2%

Следват Белгия, Испания, Швейцария, Полша, Унгария, Латвия, Литва, Чехия, Сърбия – пазари, които реално генерират туристопоток и приходи.

Къде е България в тази картина?

Вместо да насочим усилията си към тези пазари, в момента Министерството на туризма и част от публичните усилия в бранша се разпиляват в срещи, форуми и дипломатически разговори с държави като Индонезия, Виетнам, Индия, Малайзия, Узбекистан, Того, Камерун и други, които към момента не представляват значим източник на туристи за България, коментира Кичуков.

Тези контакти може да са полезни в дългосрочен план за политическите или икономическите отношения, но не решават основния проблем пред българския туризъм днес – липсата на достатъчно туристи от основните европейски пазари.

Време за стратегическа промяна

Българската туристическа реклама и PR-усилията трябва да бъдат фокусирани там, където са реалните туристи. Затова от БАТ предлагат участие:

- на големите туристически борси и трейд шоута в Европа чрез сключване на конкретни договори с авиокомпании, туроператори и онлайн туристически агенции (OTA)

- чрез съвместни кампании с чуждестранни туристически партньори

- чрез дигитални кампании, таргетирани към точните пазари и аудитории

Всичко това трябва да върви ръка за ръка със сериозни инвестиции в качеството на туристическия продукт и инфраструктурата в страната.

България изостава и по отношение на еврофондовете

Нашата голяма тревога е, че България почти не използва европейските средства за туризъм, за разлика от преки конкуренти като Гърция, Румъния, Хърватия, Словения или Полша, които целенасочено инвестират еврофондове за модернизация на продуктите си, дигитализация и мащабна международна реклама, посочва Ивелин Кичуков.

Затова Българската асоциация за туризъм предлага да бъде създаден отдел в Министерството на туризма, който да се занимава само и единствено с подготовка, кандидатстване и управление на проекти по европейски програми за туризъм. Този отдел трябва да бъде изграден с висококвалифицирани експерти и ясен мандат да осигурява устойчиво финансиране за реклама, дигитализация и иновации в сектора.

Въпроси към Министерството на туризма

В същото време публично поставяме следните въпроси към Министерството на туризма:

Колко средства са похарчени от 2022 г. досега за пряка реклама на България в социалните медии?

Какви са резултатите от тези кампании – в брой резервации, трафик към сайтовете за туризъм, ръст на посещенията от конкретните пазари?

Кои пазари са били таргетирани и на какъв принцип са избирани?

В XXI век туризмът е висококонкурентен и пазарно ориентиран бизнес. Ако България не се позиционира правилно на основните европейски пазари, ще бъде изпреварена от онези държави, които вече инвестират стратегически и умно в рекламата и качеството на продукта си. „Нашето послание е ясно – България трябва да рекламира там, където са туристите. Всичко друго е губене на време и средства.“, завършва председателят на БАТ.

Мирослав Иванов