България издава само шенгенски визи за краткосрочен престой, като до края на юли те са над 35 хил. Това се посочва в съобщение на Министерството на външните работи (МВнР) във връзка с публикации в медии относно издаваните от България шенгенски визи на чужди граждани и евентуални затруднения или откази на притежатели на такива да бъдат допуснати в Европа.
В съответствие с чл. 28 от Регламент (ЕО) № 767/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 9 юли 2008 година относно Визовата информационна система (ВИС) и обмена на данни между държави членки относно визите за краткосрочно пребиваване (Регламент за ВИС), както и съгласно Решение (ЕС) 2017/1908 на Съвета от 12 октомври 2017 година относно привеждането в действие на някои разпоредби от достиженията на правото от Шенген, свързани с Визовата информационна система в Република България и Румъния, и Решение за изпълнение (ЕС) 2021/995 на Комисията от 18 юни 2021 година за определяне на датата, от която да започне да се прилага Решение (ЕС) 2017/1908, свързването на Националната визова система на България с Шенгенската визова система е осъществено при предоставянето на т.нар. „пасивен достъп“. За свързването са проведени успешно около 15 различни теста, информират от МВнР.
По силата на Решение (EС) 2024/210 на Съвета от 30 декември 2023 г. от 31 март 2024 г. България издава само шенгенски визи за краткосрочен престой, а до края на юли т.г. издадените визи са над 35 хил. От същата дата на Република България е предоставен активен достъп до Централната визова информационна система на ЕС (CVIS) и информацията от националната визова система на България за всички подадени заявления за визи и решенията по тях се записва в CVIS. България няма проблеми със свързаността си с Шенгенската визова система, посочват от ведомството.
МВнР обръща внимание, че съгласно европейското законодателство притежаването на виза не е единствено основание гражданин на трета страна да бъде допуснат до територията на Шенгенското пространство. Компетентните органи разполагат с правомощия, съгласно които, ако установят, че гражданин на трета страна не отговаря на условията за влизане, установени в Регламент (ЕС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) и не спада към категориите лица, посочени в същия акт на ЕС, отказват влизане на териториите на държавите членки.
БТА припомня, че от 31 март България е член на Шенгенското пространство по въздух и вода. Проверките по въздушните и морските граници отпадат след процес, продължил повече от десетилетие.