Хотели

Георги Гергов е отдал ЦУМ под наем за 20 години за хотел и музей

   
Георги Гергов е отдал ЦУМ под наем за 20 години за хотел и музей

За 20 години Георги Гергов е отдал под аренда една от емблематичните не само софийски, но и български сгради – ЦУМ. Музеи на египетската култура и на българската роза, търговска част, ресторанти и кафенета и 5-звезден хотел. В това ще бъде превърнат ЦУМ, чийто договор с новия наемател започва да тече от 1 октомври 2024 г. Цената на сделката остава търговска тайна, както и подробности около това как се стигнало до нейното сключване.

Музейната част ще бъде разположена на ниво -1, където в момента е хранителен магазин на известна верига. Тя вече се изнася от обекта. От първия до третия етаж ще има търговска част, офиси, кафенета, ресторанти. Обект от търговската част ще струват на малки и средни фирми месечно 1000 EUR. Рентата на квадратен метър ще варира между 50 и 70 EUR на месец. С отдаването под наем се е заела аг. „Явлена“.

На последните 2 етажа ще има 5-звезден хотел, със SPA. По план той ще бъде пуснат в експлоатация най-късно през 2027 г.

На последния, подпокривен етаж, ще бъдат разположени мултифункционална зала, кът за игра, зали за провеждане на конференции и изложби, отворени офиси за работа на технологични номади.

ЦУМ е архитектурен паметник и поради това фасадата на сградата няма да се променя по никакъв начин. Що се отнася до вътрешното пространство, то реконструкцията ще бъде извършена на два етапа и също не предвижда драстична промяна. Първият трябва да бъде финализират до 8 месеца, а втория – най-много до 3 години. Най-много време ще отнеме хотелската и SPA зона. Инвестицията на промяната не се споменава, но няма да е голяма с оглед на факта, че няма да се променя драстично екстериора и интериора.

Залага се много на екологичността и зеленината на сградата. Поради това инвеститорът ще се обърне към нидерландски специалисти.

„Искаме да създадем зелено пространство и да имаме зелени партньори, които да участват в проекта и да представят услуги, които съответстват на потребностите на XXI век. Тази общественост живее във време на климатични изменения. Бихме искали да създадем хъб, който придава стойност, уникални еко системи. Хъб за обмен на култура, за човешки взаимоотношения, пространство за семейства и деца“, каза Халид Емара, бивш министър на външните работи на Египет и посланик на страната у нас.

„Бихме искали да дадем възможност за представяне на кулинарни постижения, да представяме различни видове храни, свързани с двете държави. Има много общо между кухните ни, благодарение на общата история. Ще има възможност за провеждане на изложби, конференции, семинари. Двете държави да тръгнат по нов път, където двамата региона да могат да работят заедно“, допълва Емара.