Новини Събития

1,9 милиона българи са практикували културен туризъм

   
1,9 милиона българи са практикували културен туризъм

Данните от проучването бяха огласени по време на Международното туристическо изложение във Велико Търново. Културният туризъм е сред петте най-често практикувани видове туризъм от българи. Това сочат данните от национално представително проучване, което бе огласено от Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция „Туристическа политика" на Министерството на туризма.

„Над 1,9 млн. пълнолетни българи или близо 36 % от пълнолетното население на страната е практикувало културен туризъм в периода между 2022 и 2024 година", съобщи Десислава Михалкова. Тя допълни, че през 2023 г. са отчетени близо 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. От тях 998 000 посещения са на чужденци.

Според данни на НСИ ръстът на посещенията на чужденци в музеите през 2023 г. спрямо предходната година е с 56,4 %. По време на международната проява управителят на Общинската туристическа агенция „Царевград Търнов" Борислав Йорданов припомни, че културният туризъм е в основата на бранша. „България има огромен потенциал в тази област. Важно е обаче как ще го използваме, развиваме и промотираме. Участниците в Международното туристическо изложение във Велико Търново стават все повече като представят много нови продукти и дестинации", коментира Борислав Йорданов.

В рамките на днешната програма отличиха петима студенти за разработки на туристическа тематика. Победителите бяха обявени от председателя на журито на Националния студентски конкурс за най-добра разработка на туристическа тематика 2024 доц. д-р Соня Алексиева. Първа награда бе присъдена на Николета Михайлова от Стопанската академия „Д. А. Ценов" в Свищов. Студентката получи огромен пътнически куфар. Втората награда отиде при Жоро Милев от Стопанския факултет на Тракийския университет в Стара Загора, специалност „Регионална икономика и управление". За работата си студентът получи часовник.

Третото отличие бе присъдено на Ирина Янкова от СУ "Климент Охридски", специалност „Управление на туристическите дестинации" за разработката и „Проектна активност за подобряване състоянието на туристическото предлагане в района на областите Враца, Видин и Монтана". Студентката бе удостоена с ценни книги. Присъдени бяха и две специални награди.