Събития

Български са 90% от съкровищата в изложбата за Древна Тракия в музея Гети

   
Български са 90% от съкровищата в изложбата за Древна Тракия в музея Гети

Четиринадесет музея от България с общо над 150 експоната ще участват в мащабната изложба „Древна Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Джон Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ. Експозицията ще продължи от 3 ноември до 3 март 2025 г.

В анонс в сайта си музеят „Гети“ представя предстоящата изложба по следния начин: „Древната земя на Тракия, на северната граница на Гърция (включваща днешна България и части от Румъния), е била дом на племенна култура, която е произвеждала превъзходни златни, сребърни и бронзови изделия, използвани в аристократични занимания, като войни, конна езда и пиршества. Тази изложба включва много предмети, открити в грандиозни тракийски надгробни могили. В различни времена противници или съюзници на гърците, траките са силно повлияни от гръцкото изкуство, но създават свой собствен характерен стил“.

Българските артефакти в изложбата представляват над 90% от всички, които ще бъдат показани, съобщават за БТА от Националния археологически институт с музей (НАИМ) към БАН.

Работата по изложбата „Тракия и античния свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“ започва още през 2018 г., когато д-р Тимъти Потс, директор на музея „Дж. П. Гети“, и д-р Джефри Спиър, по това време главен уредник на античната колекция там, пристигат на посещение в НАИМ. В предварителен разговор те представят идеята си за изложба, посветена на древна Тракия, която да е част от организиран от музея „Гети“ цикъл събития, свързани с различни части от древния свят. Към настоящия момент са се състояли изложбите „Египет и античния свят“ (2018) и „Древен Иран и античния свят“ (2022), а предстоят изложби за Финикия и Анатолия, разказва доц. д-р Маргарит Дамянов от НАИМ при БАН.

По думите му Антична Тракия заема естественото си място в този амбициозен план, който в рамките на десетилетие ще представи на световната общественост взаимодействията между различните култури на Средиземноморието и извън него. Тъй като ядрото на древните тракийски земи съвпада с територията на днешна България, от музея „Гети“ са потърсили партньорство с нашето Министерството на културата, както и с НАИМ при БАН като най-стара и водеща институция в сферата на изследването на древното културно наследство на страната. След продължителен подготвителен етап и забавяне заради пандемията от Covid-19, през април 2023 г. най-сетне е подписано тристранно споразумение между музея „Гети“, МК и НАИМ при БАН, според което двете български институции са официални съорганизатори на изложбата, обяснява доц. Дамянов.