Новини Събития

Реновираният Исторически музей-Павликени впечатли с иновации и интеракции за сетивата

   
Реновираният Исторически музей-Павликени впечатли с иновации и интеракции за сетивата

Реновираният и обновен Исторически музей-Павликени отвори врати. В модернизираните помещения по съвременен иновативен начин са показани археологически, исторически и етнографски експонати, както и художествената сбирка. 

   Лентата на обекта прерязаха директорът Елена Чанакчиварова-Христова и кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов, а десетки гости и жители на града уважиха официалното откриване.

   „След толкова години проектиране и усърдна работа финализираме този проект, който дава нов живот на прекрасния ни музей. Както животът се променя, така и музеят трябва да се нагоди към новото време, за да разкаже и покаже богатството, което Павликенският край притежава. В този музей сме се опитали да разкажем историята на града и региона ни от най-древни времена. Опитахме се да направим съвременен интерактивен музей, в който досегашното правило „В музей не се пипа!“ не важи“, каза директорът Елена Чанакчиварова-Христова. Тя изказа своите благодарности на Министерството на културата, на ръководството на Община Павликени и лично на кмета инж. Емануил Манолов, на всички дарители, спомоществователи, на доброволците, на колегите си от националните и регионалните музеи, които са подкрепили инициативата.

   „Днешната дата влиза в историята на Павликени, защото се провежда уникално по своя смисъл и значение събитие. Уникално, защото много рядко български музеи могат да се похвалят с цялостно обновяване на своите експозиции. А важно, защото този музей е хранилището на нашата историческа памет. Около тази памет се сплотяваме и се гордеем да сме павликенци. Нашето селище има богата история от над 2000 години. С годините сме показали, че умеем да я пазим, да я показваме, да я споделяме и да я предаваме на идващите поколения“, каза в словото си кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов.

   Обновената експозиция е в сградата, проектирана от покойния арх. Теофил Теофилов. Първият етаж е за историческата и етнографската колекции, а на втория етаж е разположена художествената сбирка с творби на знакови български автори. Там е обособена зала за временни експозиции и специално място за работа с деца. Още при входа на сградата е новият музеен магазин за сувенири.

   Исторически музей-Павликени бе напълно обновен с безвъзмездно финансиране по Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество.“ Безвъзмездната финансова помощ е от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. на стойност над 880 000 лв. По проектното предложение „Ревитализиране на пространството, реновиране и обновяване на експозициите в Исторически музей-Павликени“ е акцентирано върху цялостното изграждане на нови постоянни експозиции и оформянето на пространство за временни и гостуващи изложби и дейности. 

   Изпълнението на проекта имаше за цел да подобри и осъвремени представянето на културното наследство, съгласно новите експозиционни тенденции и нормативните документи на Министерство на културата. В резултат експозициите придобиха нов облик и допринесоха за съживяване на пространствата в музея, дейностите на терен, развитието на публиките и тяхната удовлетвореност при подобрени условия за управление и представяне на колекциите чрез нов дизайн, иновации, изложбено оборудване, интерактивни акценти за възприемане от посетителите. Успешното завършване на проекта на културния институт допринесе за модерно усвояване на изложбените площи, музейните пространства и колекциите от културно наследство и развитието на музейната институция.

   Сред гостите на официалното откриване бяха заместник-кметовете инж. Албена Петрова и инж. Анастасия Вачева, директори на музеи, галерии, изложбени зали от региона, представители на различни организации и граждани.

   Поздрав към присъстващите отправиха младата народна певица Дария Тодорова с ръководители Мая Страшилова и Александър Михайлов и балерините от Балетна школа „Грация“ в Горна Оряховица с ръководител Соня Георгиева.