Анализи

Хелоуин се заражда сред келтите в Ирландия, Британия и Северна Франция

   
Хелоуин се заражда сред келтите в Ирландия, Британия и Северна Франция

Според най-разпространената теория Хелоуин се е зародил сред келтите в Ирландия, Британия и Северна Франция. Според езическите вярвания животът произлиза от мрака, а студените тъмни дни в края на октомври бележат началото на новата година. Наричан още Самен или Самхайн, празникът на 31 октомври срещу 1 ноември е същинското начало на зимата.

Според Кели Фицджералд, специалист по келтски изследвания и фолклор в университета в Дъблин, празникът има много пластове, а всеки народ и всяка група добавя своя митологичен и религиозен пласт, съобщава АП.

Обичан и празнуван по целия свят, денят, в който днес всички са маскирани, е бил най-важният празник в келтския календар. Тогава, според древните вярвания, границата между света на живите и този на мъртвите става почти незабележима и духовете прииждат сред хората. За да се защитят от злите сили, хората са палели големи огньове. Маските, които също са служели за защита, са били изработвани от слама и животинска кожа.

Традицията на издълбаните фенери също е с ирландски произход, въпреки че първоначално в Ирландия се е използвала ряпа. Според легендата ковачът Джак е успял да измами самия дявол. Традицията повелява да се играят и различни игри - една от тях е улавянето на ябълка с уста. Изходът от играта е съдбовен - който успее да хване ябълката в съда, пълен с вода, пръв, ще бъде първият младоженец или булка през новата година.

Независимо че граф Дракула се появява като страшна фигура чак в края на 19-и век, когато ирландският писател Брам Стокър написва големия си готически шедьовър, той става важна част от културата на Хелоуин. Влиянието на Стокър върху празника в целия свят е голямо постижение за литературата. Фестивалът в чест на писателя се провежда в Дъблин от 25 до 28 октомври. Днес това е един от най-големите подобни форуми, обединяващ музика, комедия, театър, интерактивни забавления, инсталации, филмови прожекции, кулинарни изложения и литературни четения.

През 19-и век се случва още едно важно събитие - ирландските емигранти прекосяват Атлантическия океан и пренасят традициите си в Америка. Хелоуин се адаптира успешно към условията в Новия свят - фенерът "Джак" се издълбава в тиква. Започва приготвянето на множество лакомства от тиква, която се срещат в изобилие в САЩ и е много лесни за отглеждане. Хелоуин придобива все повече оранжеви разцветки. Паленето на огън се запазва.

Днес празникът е особено любим на децата по целия свят заради маскирането и лакомствата.

Отбелязването на деня, в който духовете идват сред хората, се отбелязва на много места по света, а празникът има различни имена. В католическите държави на 1 ноември се отбелязва Денят на Вси светии, установен в Рим през 613 г. от папа Бонифаций Четвърти. Първоначално празникът се е чествал през май, но църквата решава да християнизира езическата традиция на Самхайн и от 7-и век досега той се отбелязва през есента.