Анализи Новини

Българският туризъм очаква нова концепция за развитие през 2025 г.

   
Българският туризъм очаква нова концепция за развитие през 2025 г.

Българският туризъм изпраща нелека, но успешна 2024 година. За поредна година туристическата индустрия у нас показа, че има потенциал да се възстановява ускорено, но новите рискове – войните в Украйна и в Израел, както и проблемите с инфлацията, продължават да тежат на индустрията. Каква година изпраща българският туристически сектор и какви са очакванията за 2025 г. – интервю с Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм (НБТ), пред Investor.bg.

- Госпожо Карастоянова, каква беше 2024 г. за българския туризъм? През изминалата година туристическата индустрия у нас показа, че има потенциал да се възстановява ускорено, но новите пречки – войните в Украйна и в Израел, както и проблемите с инфлацията, помрачиха оптимистичните нагласи.

- Туристическата индустрия изпраща една нелека година, в която бяха постигнати добри резултати благодарение на много усилия, инвестиции и последователност. Проблемите на сектора намираха адекватно и бързо решение в последните шест месеца, а други, които имат по-дългосрочен характер, са предмет на обсъждане и на общи усилия с участието на редица институции.

- Как приключи туристическата година - беше ли успешна, отговори ли на очакванията на бизнеса? Има ли все още какво да наваксва секторът, за да стигне предпандемичните си постижения, смятани за рекордни за страната?

- Оценката е положителна. Анализите на НБТ показват успешна година за туризма спрямо рекордната 2019 г. За 2024 г. всички числа сочат определен ръст и нещо повече – положителна тенденция, която ще се запази през предстоящия зимен сезон и през летния догодина.

Да, някои пазари бяха загубени в резултат на войната в Украйна. Пазари като Русия, Украйна Беларус – на практика традиционни за нас, преустановиха пътуванията към България. В същото време конфликтите в Близкия изток затрудниха пътуванията, но за сметка на това усилията бяха насочени динамично към други развиващи се пазари като Румъния, Полша, Чехия и съседните ни страни. Търсим и всякакви възможности за стимулиране на туристи от традиционните европейски пазари като Германия, Франция, Италия, Великобритания.

- Още през 2023 г. вътрешният туризъм беше напълно възстановен и надхвърли нивата от рекордната за туризма предпандемична 2019 г., а входящият туризъм също показа възстановяване. Какво се случи с чуждите туристи в България, може ли да се говори за изоставане?

- Не става въпрос за изоставане, тъй като спадовете от определени пазари се компенсират с ръстове от други. Като цяло пандемията промени психологията на туристическото търсене – вече има съвсем различен прочит на важните неща в живота. Инвестициите, които преди бяха в недвижими имоти и във вещи, сега са пренасочени към пътувания и опознаване на нови дестинации и култури. Това важи както за българите, които намират за интересно да пътуват повече към презокеански дестинации, азиатски страни, екзотични острови, така и към входящия туризъм – към нашата страна има интерес от туристи, които преди като цяло не са имали отношение към България.

Нека отбележим и активността на Летище София по отношение на маркетинга и рекламата на дестинация България, привличането на нови авиокомпании и развитието на градския туризъм, който постига висок потенциал не само в столицата. Има динамика, която предстои да бъде анализирана, но тя предполага нова концепция за развитие на българския туризъм, по която имаме единомислие с властите, че трябва да бъде формулирана през следващата година.

- Какво трябва да се направи за по-добра реклама на българския туризъм в чужбина?

- Към момента националната туристическа реклама се осъществява от специализиран екип на Министеството на туризма с изключително скромен бюджет, който сравнен с бюджетите за реклама на всички други наши конкурентни дестинации, е минимален на фона на многобройните инициатви и участия, които успяват да се реализират. Има необходимост от коренна промяна в мащаба на бюджета за реклама. Нека отбележим, че към големите бюджети, с които стимулират туристическата реклама Гърция, Турция и Хърватия, бяха прибавени и средства за туризма в плановете им за възстановяване и устойчивост. България остана единствената държава с развит туризъм, която не включи сектора с конкретни средства в ПВУ, което е удар по конкурентоспособността на българската туриститческа индустрия.

Единственият възможен източник на финансиране от друг мащаб отново е държавният бюджет. И именно в тази посока е необходима реформа, която от НБТ предлагаме – създаване на специализирана агенция за национален маркетинг и реклама на туризма по модела на мениджмънт организациите, които работят в други държави, развиващи туризъм. Смисълът е, че това би била голяма специализирана администрация с широка експертиза, която може да провежда с друг замах рекламни кампании по разработване на нови пазари. Трябва да бъдем отворени към правилния подход и позициониране на България към страните от Близкия изток – Япония, Китай, Индия, както и презокеанските пазари на Латинска и Северна Америка.

- Как се представя България като цeлoгoдишнa туристическа дecтинaция?

- Бизнесът предлага всички възможни туристически продукти, за които има естествени дадености, свързани с природата, културното и историческо наследство, традиции, планински спортове. Една от потенциалните инициативи е развитието на бранд Балкани – възможността да създадем общ туристически продукт със съседни държави – Албания и Черна гора, така че сезонността да бъде преодоляна. Това ще е възвожност за културен, опознавателен туризъм, извън летен и зимен сезон.

Особено ценна е и инициативата, свързана с развитието на винения и кулинарен туризъм. Продължаваме да сме сред малкото страни в Европа, които не са успели да наложат традиционната си кухня и качествени вина като туристическа атракция, а това е нещо, което правят Италия, Гърция, Франция, Австрия, Германия.

- Какви са очакванията Ви относно създаването на Туристически гаранционен фонд в България и за преференциалната ДДС ставка за туристическите услуги?

- По тези два фундаментални въпроса се очертава необходимостта от различна култура, която да обедини туристическия сектор, така че той да говори в един глас и при формулиране на казуси от дългосрочен характер, да има своите солидни аргументи, с които да отстоява предложенията си.

Преференциалната ДДС ставка в туризма е въпрос на дългосрочна и устойчива политика. Не следва тази мярка да има еднократен кампаниен характер. Това е инструмент, който насърчава икономическото развитие, остава свеж ресурс у предприемачите, който те инвестират в развитие и по-качествен продукт. Повече от 20 са европейските страни, в които ДДС ставката за туристическите услуги е преференциална. Загубата на ниската ставка е загуба на конкурентно предимство. Туризмът у нас има нужда от мощна държавна дългосрочна подкрепа и управление с устойчиви мерки. Всеки лев, вложен в реклама на туризма, се връща два до три пъти обратно в икономиката и всяка стимулираща мярка създава по-големи приходи.

- Какви са очакванията Ви за развитието на туризма в България през 2025 г.?

- Българският туризъм е в етап, при който се нуждае от различно темпо на развитие по мащаб и като хоризонт. Изчерпан е старият модел на туризма, който е с лимитирани възможности. Дигиталната трансформация е процес, който има нужда от разбиране. Българския туризъм има необходимост от обстоен разговор за неговия голям потенциал, който още не е достигнат. Да говорим и за климатичните промени, които ще се отразят на туризма, да направим планините достъпни, тоест изграждане на нова инфраструктура – влекове, ски писти. Нужен е различен прочит за ролята и мястото на туризма в националната икономика.