Новини Събития

Мистериозни тунели под Света София в Истанбул ще бъдат отворени за посетители

   
Мистериозни тунели под Света София в Истанбул ще бъдат отворени за посетители

След петнадесет века подобният на лабиринт подземен сложен свят на "Света София" в Истанбул ще бъде отворен за посетители, съобщават турските медии.

Подземните структури на византийския архитектурен шедьовър включват тунели, мазета, коридори и трикамерна гробница, които работещите по реставрацията им описват като „подземни красавици“. След приключване на процеса на почистване и реставрация те ще бъдат представени на обществеността. Структурите около "Света София" са дълги около един километър и се очаква почистването да продължи една година.

Професор Хасан Фират Дикер, член на Научния съвет на "Света София", казва пред турския всекидневник Yeni Safak, че проучването за архитектурна визуализация на тези подземни структури е завършено преди около пет години.

„Това проучване е много важно и ценно в смисъл, че и двете съществуващи места могат да бъдат посетени, дори и само част от тях, и находките вътре се третират чувствително под надзора на музея "Света София" и тези, които се разкрият, могат да хвърлят светлина върху историята на Истанбул“, казва Дикер.

Той добавя, че секциите под аркадния двор са стари колкото "Света София", което означава, че са на 1500 години и се смята, че зоната на гробницата е по-стара от сегашната структура.

 

 

Освен това Дикер отбелязва, че почистването на тези подземни структури, които са били пренебрегвани от векове, ще бъде много полезно за сградата като цяло.

Предстоят още реставрационни работи

Миналия месец турският вестник Hurriyet съобщи, че емблематичната църква "Света София" в Истанбул (Константинопол) ще бъде подложена на обширна реставрация, включително демонтирането на нейния купол, за да се запази историческата и структурна цялост на световноизвестния паметник.

Ахмет Гюлек, член на научния комитет на проекта, казва, че реставрацията се налага заради щетите по оловното покритие на купола и циментовите материали. „Долната страна на купола е покрита с мозайки, което прави структурната намеса отдолу почти невъзможна“, обяснява Гулек. Екипът ще премахне оловното покритие и други вредни материали, за да гарантира безопасността на сградата.

 

Кратка история на храма

Църквата „Света София“ е осветена за пръв път през 360 г. като катедрален храм на Константинополската патриаршия. След превземането на града от кръстоносците през 1204 г. тя служи за катедрала на константинополските латински патриарси до тяхното прогонване от Константинопол през 1261 г. 

След падането на Константинопол под османска власт през 1453 г. „Света София“ е превърната в джамия. След разпадането на Османската империя правителството на Турция секуларизира сградата през 1934 г. и от следващата година с указ на основателя на съвременната турска държава Кемал Ататюрк става музей и е включена в Списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО.

Въпреки че обикновено е наричана просто „Света София“, църквата не е посветена на римската мъченица София, а на светата Премъдрост Божия, божествената страна на Иисус Христос, която е и един от ипостасите на Светата Троица. По тази причина храмовият празник на църквата е 25 декември, годишнината от въплъщението на Премъдростта Божия.

Припомняме, че на 10 юли 2020 г. Върховният административен съд на Турция отмени решението от 1934 г. за превръщането на „Света София“ в музей. Веднага след това турският лидер Ердоган обяви, че е подписал указ за превръщане на катедралата в джамия и за провеждането на мюсюлмански служби в нея. 

Така под тихото недоволство на християнския свят „Света София“ се превърна в джамия на 24 юли 2020 г.