Анализи

Скрити скъпоценни дестинации в Италия за посещение веднъж в живота

   
Скрити скъпоценни дестинации в Италия за посещение веднъж в живота

Искате да посетите Италия, но сте отблъснати от идеята за тълпите от туристи в пиковия сезон, нахлуващи в Рим, Флоренция и Венеция? Не можете да си позволите непрекъснато растящите цени на горещи точки, като Капри или Тоскана?
Не се безпокойте. Италия предлага много повече от местата, които обикновено фигурират в маршрутите за пътуване. Разгледайте малко по-щателно и ще откриете десетки необикновени дестинации, в които туристите са рядка гледка.

Може да изискват малко повече усилия, за да ги достигнете, но тези тайни места, където традициите и старият начин на живот са оцелели, предлагат шанс да опознаете автентичната душа на Италия.

Ето някои от най-добрите, подбрани от CNN Travel:

Езеро Поста Фибрено (регион Лацио)

За да стигнете до тук, трябва да се изгубите в изолирания район на Чочария - див терен, известен някога с бандитизма. Разпростира се в регионите Лацио и Кампания, на юг от Рим.

Поста Фибрено е малко, изолирано селце в провинция Фрозиноне, което изглежда магически замръзнало във времето. Заобиколено от полета с пасящи овце, то се състои само от няколко селски къщи, бар и рибна таверна.

Основният акцент е неговото мечтателно езеро, осеяно с водни лилии – красив пейзаж, който изглежда внесена от някое много по-екзотично място. Вековни лианови дървета провесват клоните си в искрящата зелена вода, докато приятелски настроени гъски и лебеди се носят покрай тях.

Има водни колела и лодки под наем, за да изследвате езерото, както и мека трева, на която да легнете за пикник на брега. Това е чудесно място да се смесите с местните жители, да релаксирате и да се разхождате.

Сан Кандидо (Трентино-Алто Адидже/Южен Тирол)

Първото нещо, което посреща посетителите в това алпийско село, разположено на границата на Италия с Австрия, е сладкият аромат на топъл щрудел и портокалов пунш, продаван на щандовете на открит пазар за сушени меса и подплатени с вълна чехли сабо.

Разположен в Трентино Алто Адидже (или Суд Тирол за немскоговорящите, които наричат ​​селото Иничен), Сан Кандидо не изглежда като да се намира в Италия, което се подсилва от факта, че едва ли някой тук говори италиански.

Това ски убежище някога е било част от Австро-Унгарската империя, докато не е анексирано от диктатора Бенито Мусолини, но местните жители все още се гордеят с тевтонския си произход.

Тесни калдъръмени улички свързват фрески, вили в пастелни цветове с изрисувани изображения на великани, воини, горски чудовища, снежни кралици и джуджета, които според местните предания пръскали върховете на околните Доломити с розови кристали.

Преди хилядолетия местоположението на Сан Кандидо е било под водата в тропически океан, а ски пистите му са бивш коралов риф. Местният музей показва вкаменелости на динозаври, открити в близките ледници.

Калката (Лацио)

Имало е селище от праисторически времена на мястото на това, което днес е една от най-добре пазените тайни на региона Лацио. Съвременните римляни бягат от града си на еднодневни екскурзии за детоксикация в Калката, когато всичко им дойде прекалено много.

Пейзажът е завладяващ. Това малко селце е кацнало несигурно над пропаст - на посетителите ще им бъде простено, ако си помислят, че ще се плъзне надолу по ръждивите скали, върху които се намира, потапяйки се в дълбока пропаст, покрита с гори.

Долу има девствена река, в която езическите племена някога са извършвали човешки жертвоприношения. Една тясна пътека води до каменен сводест вход. Тук древните пещерни жилища, изсечени в скалата, едва се различават от естествено образуваните елементи.

Селцето, в което хипи общността процъфтява през годините, е лабиринт без автомобили от покрити с мъх калдъръмени алеи, тунели и отвори в стените, които гледат към гъстия каньон, подобен на джунгла.

Връх Чирчео (Лацио)

Разположен по крайбрежието между Рим и Неапол, Чирчео се издига в небето и се простира в Тиренско море.

Примамливият връх е почитан като свещен нос откакто свят светува. Говори се, че древните, живеещи в пещери, са правили човешки жертвоприношения тук и дори са извършвали актове на канибализъм. Няколко черепа са открити в морските му пещери.

Не позволявайте това да ви отблъсне. Чирчео е защитен природен резерват, който е чудесен за трекинг, каране на кану и гмуркане с шнорхел. Заобиколен е от девствени плажове и езера, както и от пасища с биволи, ниви с дини и плантации с киви. Древните римляни обичали да идват тук, за да си почиват в пищни вили и термални бани. Твърди се, че в класическата поема на Омир „Одисея“ това е мястото, на което Цирцея омагьосала Одисей, превръщайки хората му в прасета.

Днес местните все още обичат да се шегуват, че гъстата гора тук е обитавана от десетки диви свине.

Пентедатило (Калабрия)

Италия е осеяна с около 20 000 призрачни градове, но Пентедатило е може би един от най-очарователните.

Разположен дълбоко в провинциална Калабрия (върхът на италианския ботуш), той може лесно да бъде проучен пеша. Издига се по склоновете на скалистия връх Калварио, оформен като гигантска ръка с пет дебели пръста, сочещи към небето (на гръцки Pentedattilo означава "пет пръста").

Някога дом на оживена общност, селото е ударено от поредица от земетресения, довели до пълното му изоставяне през 70-те години на миналия век, когато местните жители бягат в търсене на по-добър живот, изоставяйки старите си каменни жилища.

Много семейства просто се местят по-надолу по хълма, където е построен нов град. Това означава, че за разлика от повечето други италиански призрачни градове, Пентедатило не е напълно мъртъв.

В последно време в него се наблюдава съживяване, водено от местни младежки групи и откриването на занаятчийски бутици и малка таверна. Поредица от арт фестивали също помагат да се върне мястото към живот през лятото.

Шепа заклети жители, предимно художници и йога ентусиасти, както и много котки, сега обитават изоставения град.

Сироло (Марке)

Известно като „перлата на Адриатика“, това елегантно малко крайбрежно селище е страхотна и по-евтина алтернатива на скъпия остров Капри.

Построен на върха на девствения морски нос Конеро в по-малко известния регион Марке в Източна и Централна Италия, той е идеално, тихо място за почивка за любителите на плажа, които искат да избягат от тълпите.

Сироло има славно минало. Неговият средновековен квартал, напълно без автомобили, е лабиринт от тесни улички, които свързват аристократични дворци с надвиснал замък, кула и оградена пътека.

Малкият централен площад се счита за едно от най-романтичните места на цялата Ривиера Конеро, предлагащ невероятни панорамни залези. В Due Sorelle (в превод „двете сестри“) зашеметяващ плаж с камъчета може да бъде достигнат само по море с помощта на канута или с местни рибари.

Гравина (Пулия)

Южният италиански град Матера, който изигра главна роля в „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, придоби известност през последните години благодарение на невероятния си градски пейзаж от пещерни домове в стръмни скали.

Близката Гравина е сто пъти по-очарователна. Местните жители знаят, че ключовите екшън сцени в последния филм за Джеймс Бонд са заснети тук, а не в Матера, където се предполага, че се развива действието.

Разположен в Пулия, Гравина е издълбан в склоновете на огромен каньон, с жилища, направени в пещери и пукнатини, образували се в продължение на хилядолетия от ерозията на праисторическия варовик. Пещерните хора някога са обитавали тези дупки, сега превърнати в Старият квартал на Гравина е лабиринт от скални църкви и светилища. Най-спиращият дъха акцент е пешеходният акведукт-мост Мадона дела Стела - древна сводеста конструкция с дължина 90 и височина 37 метра. Това е мястото, където Джеймс Бонд скача от мост във филма „Смъртта може да почака“.

Мостът предлага страхотна гледка към града и каньона под него. Необичайно място, което трябва да се види, е La Gnostre - тясна спираловидна алея без изход, на която местните жители се мотаят през нощта.

Подземните съкровища могат да бъдат изследвани на обиколки с екскурзовод през мрежа от тунели, кухини, стари зърнохранилища, преси за маслини, изби и кладенци.

Гравина е домакин на едно от най-старите събития в Европа - панаирът на Свети Георги, който се провежда всеки април от 1294 г. насам, с музикални представления и гурме продукти.

Тено (Трентино-Алто Адидже/Южен Тирол)

Посетителите, които се стичат към огромното езеро Гарда в Северна Италия, често пропускат това скрито красиво място, далеч от шумните дестинации, обичани от VIP персони.

Тук властва тишината. Построен през Средновековието, замъкът на Тено може да се похвали с невероятна гледка към Гарда и околните Алпи.

Селото се състои от каменни къщи и тесни калдъръмени улички, построени в подножието на величествения замък. Задължително трябва да се види близкото и по-малко популярно езеро Тено, известно с тюркоазено-лилавите си води.

Дълго стълбище води до тревистите брегове на езерото, идеални за бързо освежаващо гмуркане през лятото или за зимен пикник. Оттук на 20 минути пеша е Канале ди Тено, сочено като едно от най-красивите села в Италия.

Да си тук е като да се върнеш назад във времето. Местните го наричат ​​„портал в миналото“. Приказното, мечтателно настроение се подсилва от боядисани стари каменни жилища с балкони с изглед към улицата.

По Коледа има пазар на занаятчии, докато през лятото почитателите на историята се наслаждават на фестивала Rustico Medioevo, където се пресъздава средновековният живот.

Основният акцент е неговото мечтателно езеро, осеяно с водни лилии – красив пейзаж, който изглежда внесена от някое много по-екзотично място. Вековни лианови дървета провесват клоните си в искрящата зелена вода, докато приятелски настроени гъски и лебеди се носят покрай тях.

Има водни колела и лодки под наем, за да изследвате езерото, както и мека трева, на която да легнете за пикник на брега. Това е чудесно място да се смесите с местните жители, да релаксирате и да се разхождате.

Сан Кандидо (Трентино-Алто Адидже/Южен Тирол)

Първото нещо, което посреща посетителите в това алпийско село, разположено на границата на Италия с Австрия, е сладкият аромат на топъл щрудел и портокалов пунш, продаван на щандовете на открит пазар за сушени меса и подплатени с вълна чехли сабо.

Разположен в Трентино Алто Адидже (или Суд Тирол за немскоговорящите, които наричат ​​селото Иничен), Сан Кандидо не изглежда като да се намира в Италия, което се подсилва от факта, че едва ли някой тук говори италиански.

Това ски убежище някога е било част от Австро-Унгарската империя, докато не е анексирано от диктатора Бенито Мусолини, но местните жители все още се гордеят с тевтонския си произход.

Тесни калдъръмени улички свързват фрески, вили в пастелни цветове с изрисувани изображения на великани, воини, горски чудовища, снежни кралици и джуджета, които според местните предания пръскали върховете на околните Доломити с розови кристали.

Преди хилядолетия местоположението на Сан Кандидо е било под водата в тропически океан, а ски пистите му са бивш коралов риф. Местният музей показва вкаменелости на динозаври, открити в близките ледници.

Калката (Лацио)

Имало е селище от праисторически времена на мястото на това, което днес е една от най-добре пазените тайни на региона Лацио. Съвременните римляни бягат от града си на еднодневни екскурзии за детоксикация в Калката, когато всичко им дойде прекалено много.

Пейзажът е завладяващ. Това малко селце е кацнало несигурно над пропаст - на посетителите ще им бъде простено, ако си помислят, че ще се плъзне надолу по ръждивите скали, върху които се намира, потапяйки се в дълбока пропаст, покрита с гори.

Долу има девствена река, в която езическите племена някога са извършвали човешки жертвоприношения. Една тясна пътека води до каменен сводест вход. Тук древните пещерни жилища, изсечени в скалата, едва се различават от естествено образуваните елементи.

Селцето, в което хипи общността процъфтява през годините, е лабиринт без автомобили от покрити с мъх калдъръмени алеи, тунели и отвори в стените, които гледат към гъстия каньон, подобен на джунгла.

Връх Чирчео (Лацио)

Разположен по крайбрежието между Рим и Неапол, Чирчео се издига в небето и се простира в Тиренско море.

Примамливият връх е почитан като свещен нос откакто свят светува. Говори се, че древните, живеещи в пещери, са правили човешки жертвоприношения тук и дори са извършвали актове на канибализъм. Няколко черепа са открити в морските му пещери.

Не позволявайте това да ви отблъсне. Чирчео е защитен природен резерват, който е чудесен за трекинг, каране на кану и гмуркане с шнорхел. Заобиколен е от девствени плажове и езера, както и от пасища с биволи, ниви с дини и плантации с киви.

Древните римляни обичали да идват тук, за да си почиват в пищни вили и термални бани. Твърди се, че в класическата поема на Омир „Одисея“ това е мястото, на което Цирцея омагьосала Одисей, превръщайки хората му в прасета.

Днес местните все още обичат да се шегуват, че гъстата гора тук е обитавана от десетки диви свине.

Пентедатило (Калабрия)

Италия е осеяна с около 20 000 призрачни градове, но Пентедатило е може би един от най-очарователните.

Разположен дълбоко в провинциална Калабрия (върхът на италианския ботуш), той може лесно да бъде проучен пеша. Издига се по склоновете на скалистия връх Калварио, оформен като гигантска ръка с пет дебели пръста, сочещи към небето (на гръцки Pentedattilo означава "пет пръста").

Някога дом на оживена общност, селото е ударено от поредица от земетресения, довели до пълното му изоставяне през 70-те години на миналия век, когато местните жители бягат в търсене на по-добър живот, изоставяйки старите си каменни жилища.

Много семейства просто се местят по-надолу по хълма, където е построен нов град. Това означава, че за разлика от повечето други италиански призрачни градове, Пентедатило не е напълно мъртъв.

В последно време в него се наблюдава съживяване, водено от местни младежки групи и откриването на занаятчийски бутици и малка таверна. Поредица от арт фестивали също помагат да се върне мястото към живот през лятото.

Шепа заклети жители, предимно художници и йога ентусиасти, както и много котки, сега обитават изоставения град.

Сироло (Марке)

Известно като „перлата на Адриатика“, това елегантно малко крайбрежно селище е страхотна и по-евтина алтернатива на скъпия остров Капри.

Построен на върха на девствения морски нос Конеро в по-малко известния регион Марке в Източна и Централна Италия, той е идеално, тихо място за почивка за любителите на плажа, които искат да избягат от тълпите.

Сироло има славно минало. Неговият средновековен квартал, напълно без автомобили, е лабиринт от тесни улички, които свързват аристократични дворци с надвиснал замък, кула и оградена пътека.

Малкият централен площад се счита за едно от най-романтичните места на цялата Ривиера Конеро, предлагащ невероятни панорамни залези. В Due Sorelle (в превод „двете сестри“) зашеметяващ плаж с камъчета може да бъде достигнат само по море с помощта на канута или с местни рибари.

Гравина (Пулия)

Южният италиански град Матера, който изигра главна роля в „Страстите Христови“ на Мел Гибсън, придоби известност през последните години благодарение на невероятния си градски пейзаж от пещерни домове в стръмни скали.

Близката Гравина е сто пъти по-очарователна. Местните жители знаят, че ключовите екшън сцени в последния филм за Джеймс Бонд са заснети тук, а не в Матера, където се предполага, че се развива действието.

Разположен в Пулия, Гравина е издълбан в склоновете на огромен каньон, с жилища, направени в пещери и пукнатини, образували се в продължение на хилядолетия от ерозията на праисторическия варовик. Пещерните хора някога са обитавали тези дупки, сега превърнати в жилища.

Старият квартал на Гравина е лабиринт от скални църкви и светилища. Най-спиращият дъха акцент е пешеходният акведукт-мост Мадона дела Стела - древна сводеста конструкция с дължина 90 и височина 37 метра. Това е мястото, където Джеймс Бонд скача от мост във филма „Смъртта може да почака“.

Мостът предлага страхотна гледка към града и каньона под него. Необичайно място, което трябва да се види, е La Gnostre - тясна спираловидна алея без изход, на която местните жители се мотаят през нощта.

Подземните съкровища могат да бъдат изследвани на обиколки с екскурзовод през мрежа от тунели, кухини, стари зърнохранилища, преси за маслини, изби и кладенци.

Гравина е домакин на едно от най-старите събития в Европа - панаирът на Свети Георги, който се провежда всеки април от 1294 г. насам, с музикални представления и гурме продукти.

Тено (Трентино-Алто Адидже/Южен Тирол)

Посетителите, които се стичат към огромното езеро Гарда в Северна Италия, често пропускат това скрито красиво място, далеч от шумните дестинации, обичани от VIP персони.

Тук властва тишината. Построен през Средновековието, замъкът на Тено може да се похвали с невероятна гледка към Гарда и околните Алпи.

Селото се състои от каменни къщи и тесни калдъръмени улички, построени в подножието на величествения замък. Задължително трябва да се види близкото и по-малко популярно езеро Тено, известно с тюркоазено-лилавите си води.

Дълго стълбище води до тревистите брегове на езерото, идеални за бързо освежаващо гмуркане през лятото или за зимен пикник. Оттук на 20 минути пеша е Канале ди Тено, сочено като едно от най-красивите села в Италия.

Да си тук е като да се върнеш назад във времето. Местните го наричат ​​„портал в миналото“. Приказното, мечтателно настроение се подсилва от боядисани стари каменни жилища с балкони с изглед към улицата.

По Коледа има пазар на занаятчии, докато през лятото почитателите на историята се наслаждават на фестивала Rustico Medioevo, където се пресъздава средновековният живот.