Анализи Новини

Туристи масово отказват посещенията до Сърбия поради протестите срещу корупцията

   
Туристи масово отказват посещенията до Сърбия поради протестите срещу корупцията

Голям брой чуждестранни гости отказват резервации и участие в конгреси в западната ни съседка през последните седмици. Това коментира за bTV директорът на Националната асоциация на туристическите агенции в Сърбия Александър Сеничич.

В Белград, Нови Сад и Крагуевац тази тенденция достига до 40% в някои хотели.

Въпреки обществено-политическата криза в Сърбия, студентът от Полша Артемио Якубек не се отказа да посети Белград.

„Наслаждавам се на красивия град, Белград, дори сега в тази трудна ситуация за Сърбия. Дойдох да посетя всички прекрасни места и да се срещна с прекрасните хора тук. Харесва ми да изследвам балканската култура“, каза Якубек.

Но има европейски туристи, които са отменили планираното си посещение на Сърбия.

„Сега ситуацията е различна. Моят най-добър приятел, например, отмени посещението си в Сърбия, заради политическата ситуация и проблемите, които имате заради корупцията и демонстрациите“, добави Якубек.

Тамара Спасич от години живее в Италия, но често посещава Сърбия. Сред приятелите си тя забелязва тенденция за отмяна на планираните туристически посещения, поради настоящата ситуация в страната.

„Медиите в Италия информират за протестите в Сърбия, всичко изглежда доста драматично и нормално е, че хората са уплашени“, заяви Спасич за bTV.

Директорът на Националната асоциация на туристическите агенции посочва, че между 30 и 40 на сто чуждестранни туристи отказват резервациите си в хотелите в Белград, Нови Сад и Крагуевац.

„Хотелиерите, Rent A Car индустрията и превозвачите са особено застрашени от тази тенденция. Анулирането на резервациите, предимно от туристи от Европейския съюз, агенциите се опитват да компенсират с активни кампании в други страна като Турция и Китай, но това не е достатъчно“, посочи Сеничич пред bTV.

Въпреки кризата и ежедневните протести от Националната асоциация на туристическите агенции очакват, че милион и половина сръбски гражданин ще прекарат летния сезон в курортите на Гърция, Черна гора, Хърватия и Северна Африка.

„Между 70.000 и 100.000, предимно граждани на Южна и Източна Сърбия избират ваканция на Черно море в България, благодарение на изградената пътна инфраструктура е двете съседни страни“, добави директорът на Националната агенция на туристическите агенции в Сърбия.

В Европейския съюз информацията за кризата в Сърбия се разпространява основно чрез социалните мрежи, докато Румъния и България официално обявиха, че не трябва да пътуват в Сърбия, освен ако не е абсолютно необходимо.