Собственици на заведения в столицата излязоха на протест на жълтите павета заради отмяната на временната мярка - да плащат само 9% ДДС.
Тя беше въведена по време на пандемията от COVID-19 като антикризисно решение, но продължи до тази година, когато отново отново те трябва да плащат 20% ДДС, като всички останали.
Протестиращите затвориха ресторантите по бул. "Витоша" за няколко часа и излязоха на площад "Батенберг" с намерението да блокират центъра до 19:00 часа тази вечер. Малко преди 18 часа обаче вдигнаха едночасовата блокада на "Орлов мост", докъдето стигна шествието и спря движението.
На празните заведения по бул. "Витошка" можеха да се видят табели с надпис: "Не убивайте туризма в България" и "Нашите семейства имат право на труд".
Според организаторите връщането на ставката от 20% косвен данък поставя туристическия бранш в неблагоприятна позиция спрямо конкуренцията на други държави.
За участие в протеста дойдоха хора от много градове в страната, сред които Сандански, Хасково Търговище, Пловдив. Има и чужденци - работници в хотелиерския бизнес от Непал, Индия, Шри Ланка и от държави от бившия Съветски съюз, съобщи БТА.
Протестът на площада е под мотото "Политици, не убивайте българския туризъм, не ни гасете лампите завинаги".
Демонстрацията е организирана от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България. Те предупреждават, че връщането на данъчната ставка ще доведе до фалити.
Говорителите на митинга и на шествието заявиха, че в съседните на България държави ДДС за туризма е по-нисък. В Гърция данъкът е 13 на сто, в Румъния - 9 на сто, в Сърбия - 10 на сто, а в Германия дори е бил свален на 7 на сто.
Според тях туризмът в България се развива въпреки политиците, а не благодарение на тях. Преди изборите всички политици обещаваха, че ставката на данъка ще остане 9 на сто, но сред това забравиха обещанията и и вдигнаха данъка, казаха участници в шествието. Те обявиха, че искат среща не само с правителството, а и с всички управляващи, за да поискат намаляване на ДДС.
Те се обръщат към всички свои членове, служители, симпатизанти, както и към подкрепящите ги бизнеси днес да преустановят дейността си и да подкрепят каузата за съхранение на работните места и бизнеса. А от бранша обявиха, че протест ще има и в други от по-големите градове в страната.
Това е пореден протест на ресторантьорите, които излязоха напротест още на 19 март, след като бяха приети данъчните закони и бюджетът.