На 10 май 2025 г. се проведе четвъртото издание на състезанието по планинско бягане „Трън Ултра Рън“ – спортно и природно приключение, което тази година събра близо 550 състезатели от различни краища на страната. Стартът и финалът отново бяха разположени в село Велиново, община Трън. Организатор на събитието е Трънското туристическо дружество, с подкрепата на община Трън.
Състезанието предложи четири трасета с различна дължина и денивелация, които преминават през някои от най-живописните и предизвикателни места в региона:
● „Бягане до върха“ – 8 км, 560 м денивелация:
Победителка в най-късото трасе при жените стана Христина Тушева с време 1:10, подобрявайки личния си резултат от миналата година с около 3 минути. При мъжете най-бърз бе Валери Цветков с време 1:05.
● „През двата върха“ – 13 км, 950 м денивелация:
Първото място при жените зае Мара Иванова с време 2:08, а при мъжете Георги Панчев с 1:39.
● „Четири върха Трейл“ – 24 км, 1650 м денивелация
При жените триумфира Верадина Начева с време 3:12, а при мъжете победител е Кирил Николов – Дизела, с впечатляващо време 2:25, с което подобри миналогодишния си резултат с 11 минути.
● „Десет върха Ултра“ – 54 км, 3400 м денивелация:
При жените първа завърши Росица Стефанова с 8:15, а при мъжете – Петър Христов с време 6:26.
За втора поредна година двете най-дълги дистанции – 24 км („Четири върха Трейл“) и 54 км („Десет върха Ултра“) – включиха и специална класация в категория „Катерач“. Тя отчита времето за изкачване на един от най-стръмните участъци в трасето: около 480 м положителна денивелация, разположени в по-малко от 2 км по пътя към връх Любаш (1399 м). В 24-километровата дистанция победители в тази категория станаха Гергана Божкова при жените с време 28:33 и Кирил Николов при мъжете с време 22:21. В най-дългото 54-километрово трасе най-бърза в изкачването бе Гергана Малчева с време 34:19, а при мъжете – Петър Христов с време 27:11.
Събитието предложи не само спорт, но и богата съпътстваща програма. Посетителите имаха възможност да опитат местни кулинарни специалитети от лапад, киселец, коприва и боб, приготвени от видни кулинари и членове на туристическото дружество. Местни производители и занаятчии също представиха своите продукти. Особено вълнуваща за най-малките беше срещата с кучетата-спасители от сдружение „Кучета за търсене и спасяване – България“, които проведоха демонстрации и образователни игри, посветени на доброволчеството и реални мисии по издирване и спасяване на хора.
Успешното провеждане на събитието не би било възможно без ангажираността на над 120 доброволци, които помагаха на трасетата, подкрепителните пунктове и в логистиката, както и на над 20 полицейски служители, медици и спасители.
„Трън Ултра Рън“ 2025 отново доказа, че любовта към природата, спортния дух и общността могат да превърнат едно събитие в истинско преживяване – за състезателите, доброволците и всички гости.
Пълен списък с класирането може да се намери на линка: https://transkotd.org/tran-ultra-run/klasirane/
Снимки: Krisok Photography и Петя Петкова, Petevoditel.com
За Трънско туристическо дружество:
Трънско туристическо дружество възниква през лятото на 2017 г. Сред основателите са както хора живеещи в област Трън, така и в други части на България - всички привлечени от красотата на природните дадености на района, както и от стремежа да се запазят природните ресурси, да се подпомогне туризма и цялостното развитие на района.
Още преди да бъде учредено дружеството, неговите поддръжници създават няколко туристически пътеки и организирани планински изкачвания. След като официално регистрират организацията, продължават с изграждането на нови маршрути до върхове в Трънските планини и с поддръжката на вече съществуващите. Организират се много изкачвания до различни върхове в района, включително и до напълно непознати до момента.
Целите, които си поставя Трънско туристическо дружество са в посока развитие на туризма и опазване на околната среда. Сред основните му активности са почистване и маркиране на туристически пътеки; организиране на изкачвания на планините за всички любители; популяризиране на туристически обекти, места за отдих и настаняване; организиране на туристически и спортни прояви; организиране на акции за почистване и други.