Новини Събития

30 нови обекта напират към световното наследство на ЮНЕСКО

   
30 нови обекта напират към световното наследство на ЮНЕСКО

В Париж започна 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на Организацията на ООН за образование, наука и култура ЮНЕСКО под председателството на България, която ще продължи до 16 юли. Днес е първата организационна среща на Бюрото – управителния орган на сесията на комитета.

Официалното откриване ще се състои утре в началото на сутрешната сесия, като приветствия към участниците ще поднесат българският министър на културата Мариан Бачев и генералната директорка на ЮНЕСКО Одре Азуле. Денят ще завърши с официална вечер в централата на организацията, с културна програма, посветена на България – символичен домакин на 47-ата сесия.

Към проявата има два основни форума – форум на управителите на обекти (7-9 юли) и форум на младите професионалисти, който бе открит на 1 юли. Във форума на младите професионалисти са приети 35 участници, избрани сред 5800 отлични кандидатури, докато общо заявките за участие са били около 30 000. Трима от тези 35 участници са от България. На откриването на младежкия форум директорът на Центъра за световно наследство на ЮНЕСКО Лазаре Елонду-Асомо е изразил неколкократно благодарност към страната ни за подкрепата при провеждането на форумите и на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, предават от пресцентъра на Министерството на културата. На 2 юли младите професионалисти са били поканени в посолството ни, където Българският културен институт в Париж организира за тях българска културна програма.

Очаква се в рамките на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство, водена от проф. Николай Ненов, представителите на 194-те държави членки на Конвенцията за световно наследство на ЮНЕСКО да обсъдят рекорден брой досиета, както и да има задълбочени дебати по по-чувствителните от тях.

В рамките на тазгодишната сесия комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване в списъка на световното културното наследство на ЮНЕСКО и разширяване на два, които вече са в него, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта от него, отбелязват от екипа. 

 Ролята на българското председателство ще е изключително важна за балансираното и конструктивно провеждане на дискусиите и постигането на удовлетворяващ резултат от заседанията, коментират от МК.

През 10-те дни, в които делегатите ще заседават, страната ни е организирала множество съпътстващи събития, с които ще представи част от богатото ни културно наследство.

„Запазването на българското председателство на 47-ата сесия на Комитета е безспорен успех за страната ни. Провеждането на Сесията в централата на ЮНЕСКО гарантира успешното реализиране на събитието и защитава интересите на България, която остава активно ангажирана към опазването на културното и природно наследство и ще продължава да бъде уважаван член на международната общност“, завършва експозето на нашето Министерство на културата.

47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО под председателството на България трябваше да се състои в София. При смяната на властта в Министерството на културата обаче се получи разнобой в информацията: докато служебният министър Найден Тодоров твърдеше, че подготовката за домакинството върви по график, за което в МК имали и благодарствени писма от централата на организацията, след застъпването на екипа на министър Мариан Бачев с мандата на настоящото редовно правителство, той заяви, че преди него са изпуснати много срокове в процеса на подготовка. Така от МК се отказаха от реалното домакинство на сесията и преминаха към варианта тя да се проведе в централата в Париж, което не било прецедент, а Бачев обясни в интервю, че така дори се спестявали значителни средства на държавата ни.

Основаният през 1945 г. Комитет за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави – страни по конвенцията. Комитетът отговаря за прилагането й, за разглеждането на нови предложения за вписване в Списъка на световното наследство и за оценката на състоянието на консервацията на вече вписани обекти на основа на анализи, изготвени от консултативните органи и Секретариата на ЮНЕСКО. Той се събира веднъж годишно на редовна сесия.