Екип археолози на Перперикон откриха изключително добре запазени каменни сечива от финала на каменно-медната епоха, датиращи отпреди близо 7000 години.
Откритията дават нова светлина върху най-ранните периоди от живота на Перперикон и допълват картината на средновековния град, съобщи Нова телевизия.
Екипът на проф. Николай Овчаров е направил удивителните открития само седмица след началото на разкопките за летния сезон. Едно от най-впечатляващите са две перфектно изработени каменни сечива – брадва и тесла, датирани отпреди 6500-6700години.
"Идеално огладени - това е брадва, а това се води тесла в праисторическата наука. Много прецизно изработени", показа находките проф. Овчаров.
Откритието е изненадващо, тъй като досега следи от каменно-медната епоха са намирани основно в най-високата част на Перперикон – Акропола, където се е намирало праисторическото светилище.
Новите артефакти обаче са открити в южния квартал на скалния град. Археолозите предполагат, че са принадлежали на ловци, бродили из някогашната гора, или са се свлекли по склона с времето.
"Тези находки ни напомнят, че ние имаме една много стара история на Перперикон, 7000-годишна, която го прави толкова ценен", допълни проф. Николай Овчаров.
Екипът археолози също така продължават работата по големия средновековен некропол от XIII-XIV век, разположен в южния квартал.
До момента са проучени близо 300 гроба, принадлежали на по-бедните граждани на Перперикон от времето на Второто българско царство. Археолозите разкриха и напълно запазен гроб, в който главата на погребания е била положена в специално оформена каменна ниша.
Тази година разкопките са съсредоточени и върху наскоро откритата крепостна стена от VI век, строена за защита срещу варварските нашествия на славяни, прабългари и авари. Целта е била да се пази голямата епископска базилика – седалище на епископия Родопи.