Събития

Сеул също започва битка със свръхтуризма

   
Сеул също започва битка със свръхтуризма

Туристите заливат цяла Европа и очевидно Азия, след като местните жители на Сеул, Южна Корея са започнали да се оплакват. Столицата е започнала да въвежда по-строги мерки, пише CNN, с които да се справи с наплива от гости. Причината зад всичко това е, че историческия традиционен квартал на Сеул се задъхва от натиска на туристите.

Много от туристите обикалят по чехли и джапанки, което създава напрежение сред местните жители. Традиционните корейски къщи, които носят името "ханок", е една от много предпочитаните дестинации на почитателите на историята. Именно тази точка може да се похвали с хиляди туристи на ден и мнозина биха се радвали на интереса и поддържането на местния бизнес, но когато се мине границите на разумното, започват да се случват някои по-сериозни проблеми.

Местните жители твърдят, че има сериозен дисбаланс и туристите често се прославят като шумни, цапащи и преминаващи границите на личното пространство. Домакините често трябва да помолят туристи да излязат от двора им, да не ги снимат и да спрат да досаждат. Историческата точка се намира в квартал Джонго в центъра на Сеул, до него се намират и други забележителности като светилището и кралските предци Джонгмьо и два големи двореца от имперския период на Южна Корея. Това е една от първите точки за посещение, когато туристи от Европа и САЩ се озоват на летището.

Кметството на Сеул признава, че има проблеми и точно по тази причина възнамерява да ограничи значително броя на туристи, които да имат достъп през деня. Плановете за въвеждането на ограничение ще влязат през октомври, тази година.

Това е първата зона, която изобщо се ограничава в цяла Южна Корея и властите наистина са се опитвали с добро да се справят с туристическата вълна.

Гостите няма да имат право да влизат след 5 часа следобед и до 10 часа сутринта, но през лятото е възможно да се удължи престоя до 6 часа следобед. Поставят се три цветни зони, които ще се определят като червена, оранжева и жълта зона. Цветът трябва да показва и количеството туристи в определена зона в реално време. Властите не са посочили дали ще извеждат туристи от една зона или просто ще спират достъпа, докато първите гости не си тръгнат. Хората, които нарушават реда, автоматично ще бъдат глобявани.

Сеул отдавна се опитва да подходи дипломатично и поставя специални знаци, в които моли туристите да пазят тишина. През 2018 г. същите предупредителни знаци са на четири езика, но очевидно зоната продължава да е проблем. В този квартал живеят близо 6000 души, които имат малък бизнес и дори поддържат места за снимки. И въпреки добрите намерения на южнокорейците, гостите просто отказват да спазват правилата, а това изисква и по-строги мерки.