Ясно е, че вече сме се настроили на празнична вълна. Независимо дали сме украсили у дома, навсякъде около нас е приказно, светло и цветно. А ако искаме да се заредим с ударна доза настроение, има едни места, които винаги могат да ни го осигурят - коледните базари.
В тях забързаното ежедневие отстъпва на бавните разходки сред безброй светлини под звуците на коледни песни и съпровода на приятните аромати на вкусни храни и греяно вино. У нас си имаме няколко и със сигурност няма да пропуснем да ги посетим.
Но сега гледаме малко по-мащабно в Европа и спираме вниманието си на пет от най-старите коледни базари, които десетилетия, а дори и векове напред, зареждат местни и туристи с празнично настроение от ноември чак до януари. Ако успеем да ги посетим, сме истински късметлии, ако ли не - поставяме си го в целите за догодина.
Дрезден
Кога: От 27 ноември до 24 декември
Германия е сочена като европейската страна с най-красивите коледни базари в Европа и това никак не е случайно. Именно тук се намира и един от най-старите в света, определян и за най-стар на континента.
Striezelmarkt е в Дрезден и е едно от най-подходящите места да усетим истинския дух на Коледа, защото е тук от далечната 1434 г. Тогава е бил еднодневен базар, а днес, цели 590 години по-късно, привлича 3 милиона посетители всеки сезон. В коледното градче има 240 павилиона, които предлагат храна, напитки, сувенири и различни коледни стоки.
Една от атракциите тук е най-голямата коледна арка в света с ширина 13.5 метра и височина около пет метра. А в центъра винаги стои 20-метров естествен смърч от близките гори, който е богато украсен. Сред запазените марки на Striezelmarkt са дървените орнаменти и коледни играчки на местните творци. Погледът ни със сигурно ще спре и върху традиционните лешникотрошачки, пирамиди от свещи и други немски коледни символи.
В коледния базар в Дрезден е създаден и един магичен свят за децата, които определено са най-впечатлени от обстановката - куклен театър, рисуван дървен замък, въртележка и детска железница са част от атракциите. Всеки ден има и сценична програма, на която да се насладим, докато хапваме традиционните меденки лебкухен, щолен (който се ражда именно в този град) или пък вкусни вурстове.
Какво да не пропускаме: Снимка пред най-високата кула от свещи в света, возене на виенското колело и традиционния сливов картоф.
Страсбург
Кога: От 27 ноември до 27 декември
От Германия отиваме във Франция за коледен базар, който официално се организира за пръв път през 1570 г. Той е най-старият в страната и в днешни дни ежегодно се посещава от около 2 милиона души. Характерен е с това, че не е съсредоточен на едно място, а превзема малките улички и площади на центъра, където се разполагат стотиците павилиони с вкусни изкушения и ръчно произведени сувенири, коледни играчки и други предложения за подаръци.
Най-много тук са местните производители, които предлагат еко и традиционни продукти. Акцент се поставя и върху устойчивостта, затова и се продават коледни украси и подаръци, направени от рециклирани материали. Има и много места, където сами да сътворим нещо красиво.
Доброто настроение е гарантирано не само от красивата украса, но и от ежедневната музикална програма, греяното вино и вкусните кулинарни изкушения. Може да опитаме както джинджифилови сладкиши и бретцели, така и голямо разнообразие от колбаси.
Какво да не пропускаме: Снимка пред огромното коледно дърво на Place Kléber, дълга разходка сред щедро украсените улици на Коледната столица на Франция и поне хапка от традиционните бисквитки бределе.
Талин
Кога: 22 ноември - 27 декември
Тallinn Christmas Market в столицата на Естония е с история, датираща от 1444 г. А това го прави и един от най-старите непрекъснато действащи коледни базари в Европа, който тази година отбеляза 580 години от създаването си. И той успява да се превърне от еднодневен пазар за местните, на който да се заредят с продукти за Бъдни вечер и Коледа, в една от основните туристически атракции в страната, която привлича милиони.
Този коледен базар определено заслужава да се посети, защото, първо, се организира в Стария град на Талин, който е част от културното наследство на ЮНЕСКО, и второ - защото е запазил средновековния си чар. Продавачите тук са облечени в традиционни естонски носии, а най-силно представени са местните занаяти, сред които различни произведения от кожа и плетива.
Мнозина го предпочитат и заради по-ниските цени в сравнение с други базари в Европа, които обаче не са за сметка нито на атмосферата, нито на качеството на предлаганите стоки. Планирана е празнична програма с коледни песни, изпълнявани от местни хорове, представления с Дядо Коледа и специална украса за историческите сгради наоколо.
Какво да не пропускаме: Чаша греяно вино с джинджифилови сладки, традиционната естонска коледна вечеря и да си купим вълнен шал с естонски шарки.
Стокхолм
Кога: От 23 ноември до 23 декември
Най-старият коледен базар в столицата на Швеция е Stortorget. Той се провежда на централния площад в Стария град от 1837 г. Но по-специален от останалите го прави и атмосферата, която витае в него - сякаш сме се върнали няколко века назад. И понеже е доста по-малък по размери от повечето останали, Stortorget създава и по-специално усещане.
По калдъръмените улички сред старинните сгради са разположени 41 червени павилиона, в които ще намерим всичко необходимо за незабравими празнични спомени - от сладкиши и печени бадеми през сьомга и еленско до захарен памук и всякакви неща от сръчните ръце на местни майстори.
Какво да не пропускаме: Разходката по уличките на Стария град, снимка пред голямата елха и музикалните изпълнения на живо.
Лиеж
Кога: от 29 ноември до 30 декември
Този белгийски град приютява най-стария коледен базар в Белгия и един от най-старите в Европа. Далеч от тълпите на Брюксел попадаме в истинско коледно градче със своите почетни граждани и кмет.
Коледното градче се отличава и със своята пищна, светеща украса, която превръща разходката в оживяла приказка. Тук живее не само празничният дух, но и духът на гастрономията. Той се е настанил в около 200 павилиона, но и в няколко гурме хижи, които предлагат незабравимо кулинарно изживяване, включващо фондю, автентични ястия от региона, много сирена, колбаси и вина.
Коледният базар има и още една локация, която също не е за изпускане - леденият парк, където може да покараме кънки на голяма пързалка или да се спускаме с шейни по специално създаден наклон. И на двете места се организира разнообразна програма с концерти и DJ сетове. От 2016 г. тук се работи по стратегия за постигане на нулев отпадък, затова и съдовете за еднократна употреба няма да срещнем.
Какво да не пропускаме: будките за снимки, местните и международни кулинарни специалитети и да се върне в детството си с ледените забавления и виенското колело.